שבוע שלישי להריון


סוף סוף הזרע פגש בביצית והתרחשה הפריה. כעת מתחיל לו תהליך ההשרשה שבו נצמד העובר לרירית הרחם. המשמעות של כל זה, היא שמתפתח ברחמך עובר.

מרגע ההפריה של הביצית עם הזרע, הביצית המופרית עוברת תהליך של חלוקה מתמדת של התא (תא אחד מתחלק לשניים, לארבעה, לשמונה, ל-16...) עד אשר נוצר מעיין כדור של מאות תאים. גודלו של הכדור הוא כ 0.1-0.2 מ"מ ומאחר והשילייה עדיין לא התפתחה, אותו כדור ניזון מכלי הדם ברחם.

בשבוע הרביעי הכדור (שבשפה המדעית נקרא בלסטוציסט) יתחלק לשני חלקים שהאחד מהם יהיה השלייה. תפקידה של השלייה הוא לספק לעובר חמצן ומזון ולשמש כמעין מסנן, המונע מחומרים מסוכנים לעבור מהאם אל העובר לאורך כל תקופת ההריון. חלקו השני של הכדור יהיה העובר.

בשבוע זה, אותו כדור (בלסטוציסט) משתרש ברחם ויתכן שבזמן ההשרשה תבחיני בדימום קל, של יום או יומיים, מהנרתיק, הסירי דאגה מליבך, זהו תהליך טבעי. במידה והדימום יימשך מעבר לכך או יתגבר חשוב שתפני אל רופא הנשים שלך ותתיעצי עימו.  
מרגע ההשרשה, יפריש גופך בצורה מוגברת את הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון ואת ההורמון HCG שימנע מהשחלות לייצר ביציות חדשות בכל חודש. ככל שההריון יתקדם רמות הורמון ה- HCG יגדלו.
למעשה, בדיקות ההריון בודקות את המצאותו ורמתו של הורמון ה- HCG בגוף ולכן מומלץ לחכות עם ביצוע הבדיקה עד אשר רמתו תהיה גבוהה מאוד - לקראת סוף השבוע הרביעי (אם התוצאה תצא שלילית ועדיין הווסת לא תגיע, מומלץ לחזור שוב על אותה הבדיקה לאחר מספר ימים).

מאחר וזהו שלב מאוד מאוד ראשוני בהריון, סביר להניח כי לא תחושי בשינוי כלשהו בגופך, אך לקראת השבוע הבא להריון, כאשר תהליך ההשרשה ברחם יסתיים, יתכן ותרגישי בסימנים המאפיינים את תחילת ההריון כמו חולשה, עייפות, גודש בחזה או התכווצויות ברחם המזכירות את כאבי המחזור.