שבוע רביעי להריון


הווסת מאחרת וזהו הזמן המתאים לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית או לחילופין לעבור בדיקת דם לגילוי הריון.

בשבוע הרביעי, הביצית תמשיך להתחלק לתאים עד אשר תתפצל לשני חלקים עיקריים שאחד מהם יהיה השלייה (ממנו העובר יקבל מזון וחמצן) והשני הוא העובר. סביב העובר יתפתח שק עם מי שפיר אשר יגן עליו במהלך כל ההריון.
גם גודלו של הרחם יעבור שינוי, בתחילת ההריון גודלו הוא כגודל אגרוף אך הוא יילך ויגדל בהתאמה, במהלך כל ההריון, למימדי העובר שיתפתח ויגדל בתוכו.

מאחר וגופך החל בפעולת יצירת חיים חדשים בתוכך, יתכן וכבר עכשיו תתחילי להרגיש בסימנים להריון כמו עייפות, מצבי רוח משתנים, רגישות בשדיים, התכווצויות בבטן התחתונה דמויי כאבי מחזור, תיאבון מוגבר או לחילופין בחילות וצורך לרוקן את שלפוחית השתן בתדירות גבוהה מהרגיל.

כעת העובר נכנס לתקופה קריטית בהתפתחותו, ועליך להקפיד ולשמור על בריאותך ולסגל לעצמך אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית לא מאומצת, להימנע מעישון אקטיבי ופסיבי, מצריכת אלכוהול וחשיפה לחומרים מסוכנים ולהמשיך ליטול חומצה פולית לפחות עד סוף הטרימסטר הראשון.
זהו הזמן המתאים לקבוע תור לרופא הנשים, ובביקורים אצלו, חשוב מאוד שתגלי פתיחות וכנות עם הרופא המטפל לגבי ההרגלים שלך ולהיוועץ בו אם הינך נוטלת תרופות באופן קבוע.
בביקור הראשון, הרופא ישלח אותך לבצע בדיקות דם, בדיקות שתן, ירשום את משקלך הנוכחי וימדוד לך לחץ דם לצורך מעקב בהמשך ההריון.
בדיקות נוספות, אשר אינן כלולות בסל הבריאות, אך מומלץ לבצע אותן, הן בדיקות סקר גנטיות שמטרתם לאבחון מחלות גנטיות שאת ובן זוגך נושאים ועלולים להשפיע על הישנותם אצל העובר. 
בשלב זה של ההריון, הרופא לא יבצע בדיקת אולטרה-סאונד, מאחר ואת המצאותו של שק ההריון ברחם, יהיה ניתן לראות בבירור בשבוע השישי.