שבוע חמישי להריון


במהלך השבוע החמישי להריון, העובר אמנם זעיר אבל מתפתח בקצב מהיר, ליבו הקטן מתחיל לפעום ואת כבר חשה בתופעות הלוואי המלוות את ההריון.

בשבוע החמישי להריון, העובר עדיין קטן מאוד. אורכו כ-1.5-2.5 מ"מ, כגודל גרגר שומשום.
בשלב זה, השלייה וחבל התבור החלו לספק את החמצן והמזון לעובר שאיברים רבים כמו הלב, מערכת העצבים, ואפילו השרירים והעצמותיו של העובר יתחילו להתפתח במהירות משלב זה. בחלק מבדיקות האולטרסאונד אולי יהיו מסוגלים להבחין בפעימות לב, למרות שלרוב זה יתרחש בשלב מאוחר יותר.

בשבוע החמישי להריון, העובר מורכב משלוש שכבות של תאים:

  1. שכבה עליונה ממנה יתפתחו עורו של התינוק, שיערו ומוחו.
  2. שכבת ביניים ממנה מתפתחים מערכת העיכול, השרירים, העצמות, הלב ומערכת העיכול.
  3. שכבה תחתונה ממנה מתפתחים איברים פנימיים ומערכת הנשימה. 

בבדיקת האולטרה-סאונד יהיה ניתן לראות את שק ההריון, במידה ובדיקות הדם מראות בבירור כי את בהריון אך הרופא אינו מבחין בשק ההריון בחלל הרחם יתכן ומדובר בהריון מחוץ לרחם. זהו מצב בו הביצית המופרית משתרשת מחוץ לרחם. לרוב, הסיבוך קורה בחצוצרות, ועלול להיות מסכן חיים אם לא יתגלה בזמן.
לעיתים הריון מחוץ לרחם מלווה בסימנים כגון דימום מוגבר מהנרתיק, כאבי בטן קשים, בחילות, תחושת בחילה קשה עד עילפון.

בשבוע זה, תופעות הנלוות להריון כבר די נפוצות. אמנם כרגע את לא רואה שינוי חיצוני בגופך והעובר עדין זעיר, אבל בגופך מתקיימת פעילות יתר של מערכות הגוף, הפועלות במרץ ליצירת חיים חדשים בתוכך וזו הסיבה כי את חשה תשישות ועייפות.

גם עולה הסבירות שאת כבר חשה בחילות בבוקר ואולי הן מלוות אותך לאורך כל היום. כדי להקל עליך, מומלץ להחזיק בהישג יד קרקרים מלוחים, פלחי ירקות, חטיפי בריאות ומי סודה כדי להמנע ממצב בו הקיבה ריקה, לשתות מים עם טיפות לימון ולמרות הקושי, נסי לאכול תוך מספר דקות מרגע ההתעוררות בבוקר. 

למרות שאולי תחושי שאין לך אנרגיות כדי להתעמל, דעי כי פעילות גופנית עשוייה לספק הקלה מסויימת של תסמיני השליש הראשון של הריונך. פעילות גופנית במהלך ההריון מסוגלת לגרום לעלייה ברמות האנרגיה של גופך, שהיא כה חשובה ב-13 השבועות הראשונים של הריונך, היא משפרת את מצב הרוח והיא משפרת את איכות השינה בלילה.