שבוע שישי להריון


את בסיומו של החודש הראשון להריון. בשבוע זה העובר ממשיך להתפתח ובסופו של השבוע יהיה גודלו כ- 8 מ"מ.

בשבוע השישי להריון העובר גדל ומתפתח בקצב מהיר מאוד, ומזכיר בצורתו מעין ראשן.
בנוסף לכך, במהלך השבוע השישי, ראשו של העובר גדול ביחס לגופו ומתחילות להתפתח בו אזניים, פה ואף. גם בגופו מתחילים לראות שינויים- מתחילים להתפתח ניצני הגפיים והאצבעות ומתחילות להתהוות ולהתפתח מערכות נוספות כמו הכליות, המוח, הכבד, מערכת הנשימה ומערכת העיכול.
בשבוע זה, גודלו של לב העובר כגודל ראש סיכה והוא מחולק לחדר ימני וחדר שמאלי. קצב פעימות ליבו הוא 100 עד 140 פעימות בדקה, ובבדיקת האולטרסאונד יהיה ניתן לזהות את פעימות הלב. 

בשעה שאחרים עדיין לא יכולים להבחין שאת בהריון, את עצמך, בהחלט מתחילה לחוש בו בשבוע השישי להריון. הבחילות מופיעות בתדירות גבוהה (ואולי אפילו לאורך כל שעות היום ולא רק בשעות הבוקר) ויתכן ואת גם מקיאה לא מעט. נסי להקל על תחושת הבחילה על ידי כך שתמנעי ממצב בו הקיבה ריקה ועל ידי שתיית מים עם לימון. אולי את סובלת מכאבי ראש וכאבי התכווצויות הרחם עדיין נמשכים, וקרוב לודאי שאת חשה עייפות/ כבדות/ תשישות לפרקי זמן ארוכים לאורך היום. שימי לב לשעות הערות שלך, הקפידי, ככל הניתן, על מנוחה ושינה טובה בזמן ההריון על מנת לתמוך בעובר הגדל בתוכך ולהקל על עצמך.
הבשורה המעודדת היא שבדרך כלל התופעות הללו אינן נמשכות לאורך כל תקופת ההריון.
כמו כן, חשוב לציין, שהתופעות הללו אינן מעידות על הריון תקין או על הריון לא תקין. אם את לא סובלת מאף אחד מהסימפטומים האלו, יתכן ואת נמנית על אותן נשים, ברות המזל, שלו יסבלו מהן כלל במהלך ההריון.

שבועות אלו הן תקופה מאוד קריטית בהריון, מאחר ועד לשבוע זה ובשבועות הקרובים, העובר לא השלים את התפתחותו הפיסית ואת התפתחותן של המערכות החיוניות שלו. עליך להקפיד על נטילת חומצה פולית בקביעות, על מנוחה, על פעילות גופנית, לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה, להימנע מעישון וצריכת אלכוהול ולהפחית בצריכת קופאין.

דימום קל בשלב זה עלול להיות עקב היצמדות הביצית המופרית לקיר הרחם, או עקב הפלה מוקדמת. בכל מקרה כזה עלייך לפנות לרופא.