שבוע שמיני להריון


בשבוע השמיני, אברי מינו של העובר, מתחילים להתפתח אך תאלצי להמתין בסבלנות עוד כמה שבועות כדי לדעת האם הוא בן או בת.

העובר ממשיך לגדול לו בכל יום ויום שעובר, ואורכו מגיע לכ 11-15 מ"מ. ראשו עדין גדול ביחס לגופו, מוחו ממשיך להתפתח ולייצר קשרים עיצביים ותווי פניו מתחילים להתבהר. עצמותיו מתחילות להתקשות, עצם הזנב פחות בולטת, מערכות גופו ממשיכות להתפתח ולגדול, ידיו ורגליו מתארכים מעט ובמפרקי ידיו ניתן לראות שהתפתחה יכולת הכיפוף. בשלב זה, את אמנם לא חשה בתנועות העובר, אך דעי לך כי הוא כבר החל לנוע באופן עצמאי. 

בשבוע השמיני, הבטן עדין לא נראית, אך אם תלחצי קלות על הבטן התחתונה תוכלי להרגיש שהרחם מתחיל לבלוט מעט. הרחם שלך ממשיך לגדול בהתאם לגודל העובר וכעת הוא בערך בגודל של תפוז גדול. 
כאמור, העובר עדין קטן והבטן ההריונית עדין לא נראית כלפי חוץ, אך יתכן ואת מרגישה תחושת מלאות ואולי העלית מעט מאוד במשקל. זהו השלב שבדרך כלל מרגישים צורך לרענן את המלתחה, כי הבגדים פחות מחמיאים או כבר לא ממש נוחים, המכנסיים אולי קצת לוחצים על הבטן התחתונה ומידת החזייה גדלה במידה.   

בשבוע זה, סביר להניח כי בחילות הבוקר עדיין ממשיכות, גם תחושת העייפות בגלל השינויים ההורמונליים בגופך. יתכן ואת עדין סובלת מהליכות תכופות לשירותים (נסי להימנע משתייה מרובה של נוזלים לפני השינה, כדי להקטין את תדירות ההליכות לשירותים במהלך הלילה ולתרום לשינה טובה יותר). וקיימת הסבירות שאת עדין מרגישה מידי פעם, התכווצויות בבטן התחתונה, המזכירים כאבי מחזור, כתוצאה מגדילת הרחם.

את מצידך, צריכה להמשיך ולהתמיד בנטילת החומצה הפולית, ואם יש לך רקע של אנמיה אולי תתחילי לקחת כדור ברזל (בהוראת הרופא). המשיכי להקפיד על תזונה נכונה, על פעילות גופנית (אלא אם כן, הרופא המטפל ייעץ לך אחרת. בכל מקרה, מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל שלך לגבי פעילות ספרטיבית בזמן ההריון), להימנע מעישון ושהייה ליד עשן סיגריות, להמנע משתיית אלכוהול, להמעיט בצריכת משקאות ומאכלים המכילים קופאין ולהקפיד על מנוחה.

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם