שבוע תשיעי להריון


גודלו של העובר כ- 25 מ"מ ומשקלו כ- 3 גרם. הוא אמנם זעיר, ולכן את לא מרגישה אותו, אך בטח תשמחי לדעת שהוא כבר החל לנוע ברחם. 

גם השבוע העובר ממשיך להתפתח ולגדול במרץ, והוא משבוע לשבוע מתחיל לקבל מראה יותר אנושי. בשלב זה, כל האיברים במקומם, וכל המערכות קיימות, אך נציין שהאיברים ומערכות הגוף לא השלימו את גדילתן והתפתחותן, ולכן המלאכה עדיין מרובה. אמנם, החלו להתפתח אצבעות הידיים אך יש בינהן קרומים, לעומת זאת אצבעות הרגליים יתפתחו בהמשך. הסרעפת מתחילה להיווצר, המפרקים והסחוסים ממשיכים להתפתח ויש לו כתפיים ועצמותיו ממשיכות להתקשות. גם אברי הרבייה (אשכים / שחלות) ממשיכים בהתפתחותם אך עדין לא ניתן לראות אברי מין חיצוניים. בבדיקת אולטרסאונד יהיה ניתן לצפות בעובר מניע את הגפיים כחלק מהתפתחות מערכת השרירים אך מאחר והעובר כל כך קטן את לא חשה בתנועותיו.
בשבוע התשיעי להריון, עיניו של העובר עדין עצומות, עד בערך לשבוע ה-27 להריון, ותווי פניו ימשיכו, אף הם, להתפתח.

את בוודאי, חשה נפיחות ועייפות גוברת, עלית במשקל לעומת השבועות הקודמים, ואולי מתקשה בבחירת בגדים. אל תמהרי לרכוש קולקציה חדשה כבר עכשיו, מאחר ומימדי גופך ימשיכו להשתנות. לכן, מומלץ לרכוש מספר מצומצם של פרטי לבוש בכל פעם מאחר והם לא יתאימו לגופך לאורך זמן.    
נפח הדם שלך עולה בזמן ההריון, וזה גורם לעורך לקבל גוון וורדרד ומחמיא, לעומת זאת יתכן ואת סובלת מפצעונים בפנים בעקבות השינויים ההורמונליים בגופך. יתכן  ולתופעות שמוכרות לך מהשבועות האחרונים, כמו התכווצויות הרחם, הבחילות וההקאות התווספו גם  סחרחורות, גודש ודימומים קלים מהאף.
נפיחות וקשיי עיכול עלולים גם הם להיות חלק מהסימפטומים בשבוע התשיעי כתוצאה מרמה גבוהה של הורמון הפרוגסטרון שמרפה שרירים.
נשים רבות חוות שינויים במצבי הרוח, מהתרוממות-רוח עד לעצבנות ונטייה לבכי. הדבר שכיח ונורמלי בזמן ההריון, שכן בהריון רמת ההורמונים בגופך גבוהה מהרגיל, כדאי שתשקלי לשתף את בן זוגך בעובדות אלו כדי שיוכל להבין לליבך ולא לקבל את מצבי הרוח שלך באופן אישי.
זכרי כי גופך עובד קשה מאי פעם, נסי להירגע כשניתן, לעשות טיולים רגליים והליכות, ושמרי על גישה חיובית ככל האפשר. כשתצאי להליכה באוויר הפתוח, תנשמי מעט אוויר צח, נסי לזכור שבסוף החוויה המדהימה הזו, תבורכי במתנה ענקית- תינוק קטן ונפלא.

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם