שבוע עשירי להריון


בשבוע העשירי להריון מערכות הגוף ואברי גופו החיוניים של העובר כבר קיימים. עכשיו הם צריכים להשלים את תהליך ההתפתחות עד לתום ההריון.

במהלך השבוע הנוכחי, אורכו של העובר יהיה כ- 27-35 מ"מ ומשקלו כ-4 גרם, והוא ממשיך להתפתח בקצב מואץ - מערכת העיכול כבר החלה בפעולתה והעובר בולע את מי השפיר, הוא ממשיך להתנועע בתוך הרחם, בהתאם להתקדמות ההתפתחות של מערכת השרירים, הכבד ממשיך בייצור כדוריות דם, הקרום בין האצבעות מתחיל להיעלם וקרוב לוודאי, שעד סוף השבוע העשירי תיעלם לה בליטת עצם הזנב. כעת מתחילים להתפתח גם פרטים נוספים בגופו של העובר כמו: אוזניים חיצוניות, ציפורניים ושיער.

את כנראה, מרגישה עייפה ותשושה רוב היום. קצב ההתפתחות המואץ של העובר הגדל בקרבך, הוא הסיבה העיקרית לתחושת העייפות בה את חשה, מאחר וכל משאבי גופך מגוייסים למימוש ההתפתחות. דאגי לנוח כדי להקל על עצמך. תחושת העייפות תלך ותפחת ואת תרגישי טוב יותר לקראת השבוע ה-14, בטרימסטר השני.
הרחם שלך ממשיך לגדול ויתכן וחלק מהבגדים כבר לוחצים, אך עדין יהיה קשה להבחין שאת בהריון. אם את מתכננת לתעד בצילום את השינויים של גודל בטנך, משבוע לשבוע, לאורך כל תקופת ההריון, השבוע העשירי, הוא זמן מומלץ להתחיל להצטלם.

בשבוע העשירי, מומלץ לקבוע תור מראש לבדיקה בשם "שקיפות עורפית" המתבצעת בשבועות 11-13. "שקיפות עורפית" היא בדיקת אולטרסאונד שמבוצעת במטרה לזהות בשלב מוקדם, סיכון גבוה לתסמונת דאון בעובר. בבדיקה מודדים את עובי פס הנוזל שנמצא בין העור והרקמות באיזור העורף של העובר, ניתן לצרף לבדיקת האולטרסאונד גם בדיקת דם, שנקראת סקר ביוכימי של הטרימסטר הראשון, כדי להעלות את רמת הדיוק לזיהוי המוקדם של הסיכון לתסמונת דאון. ראוי לציין כי בדיקת ה"שקיפות עורפית" הינה בדיקת סקר, משמעות הדבר, שהיא מציגה את ההסתברות הסטטיסטית להימצאות התסמונת דאון, היא לא יכולה לשלול או לאשר באופן חד משמעי את הימצאות התסמונת. 

 

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם