שבוע 11 להריון


עד לשבוע זה, הרחם שלך הכפיל את גודלו, אך עדין יהיה קשה להבחין שאת בהריון אלא אם כן, זהו לא הריון ראשון עבורך.

בשבוע 11, עורו של העובר עדין שקוף ודק, וכלי הדם שלו נראים לעין דרך שכבת העור שלו. העובר ממשיך להתפתח ומשקלו כ- 7 גרם וגודלו כ 5-6 ס"מ. בבדיקת אולטרסאונד, תוכלי לראות שהוא ממשיך להתנועע ולהתמתח בתוך הרחם, אבל את תנועותיו תוכלי להרגיש רק בעוד מספר שבועות. כעת, ניתן להבחין גם בניצני שינים, שיבקעו ביום מן הימים. אצבעות ידיו ורגליו מתחילות להתפצל וראשו עדין גדול ביחס לגופו. 

בשלב זה, יתכן ועלית מעט במשקל, זוהי עלייה אופיינית לשבוע זה. בתקופת ההריון עליך להוסיף 500 קלוריות לתפריט היומי. השתדלי להקפיד על תזונה נכונה ועל עלייה מתונה במשקל. עלייה ממוצעת בהריון היא 13 קג' אך מספר הקג' וקצב העלייה במשקל, משתנים מאישה לאישה. בביקוריך התקופתיים אצל רופא הנשים, סביר להניח, שיבקש ממך להישקל, בדרך זו, יוכל לדעת על כל עלייה חריגה במשקל או לחילופין אי-העלאה במשקל.
בשבוע ה-11 להריון נפח הדם שלך ממשיך לגדול וליבך עובד קשה יותר. שינוי נוסף, שנשים רבות מדווחות עליו בשלב זה, הוא שציפורניהן ושיערן צומחים בקצב מהיר יותר מתמיד. 
יתכן וכבר עכשיו את מרגישה קצת הקלה בבחילות הבוקר והעייפות, האופיינים לשבועות הראשונים בהריון, אך אם לא, התעודדי, בקרוב גדלים הסיכויים כי הם יחלפו. 
אם טרם קבעת תור לבדיקת "שקיפות עורפית", זהו הזמן לעשות זאת, שכן, לביצוע הבדיקה הזו יש חלון הזדמנויות מאוד מצומצם והוא בין השבוע ה-11 להריון לבין השבוע ה-13 להריון.
אם החלטת לעבור בדיקת סיסי שלייה, עליך לדעת כי ניתן לבצע את הבדיקה בין שבוע 10 להריון לבין שבוע 13 להריון. מטרתה של הבדיקה, היא לאתר עוברים עם פגמים גנטיים, והיא מיועדת לנשים עם עוברים הנמצאים בסיכון גבוה להיות בעלי מחלות גנטיות. בדיקה זו, מהווה חלופה לבדיקת מי שפיר, אותה ניתן לבצע בשלבים מתקדמים יותר של ההריון.

 

 

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם