שבוע 13 להריון


את בסיומו של השליש הראשון להריון, התופעות המטרידות, המלוות את ההריון כמו בחילות, הקאות, עייפות... הולכות ופוחתות.

בשבוע ה-13 להריון עוברך מבלה 90% מזמנו בשינה, בשאר הזמן הוא נע בחלל הרחם, אך מאחר והוא עדין מאוד קטן, את עדין לא יכולה להרגיש זאת. הלבלב של העובר החל לייצר אינסולין, מיתרי הקול כבר התפתחו, הכבד החל בהפרשת מיצי קיבה, והוא ניזון מהשלייה שמספקת לו מזון וחמצן וכמו כן, דואגת למנוע מרעלים ופסולת להגיע לעובר. גם עיניו של העובר מתחילות להתקדם מצידי הראש לכיוון חזית הפנים, ובבדיקת אולטרסאונד, אפשר להבחין בעובר מוצץ אצבע. אם מין העובר הוא בת, שחלותיה כבר החלו בייצור ביציות. 

את בשבוע האחרון של הטרימסטר הראשון של ההריון, ואחוזי הסיכון להפלה טיבעית פוחת בצורה משמעותית. למרות שמועד הלידה עדין רחוק, שדייך החלו בייצור קולוסטרום. הקולוסטרום הינו נוזל צהבהב, המופרש בימים הראשונים שלאחר הלידה, והוא מכיל חלבונים ונוגדנים החשובים להגנת התינוק מפני זיהומים. בשבוע זה, גדלים הסיכויים שאת מרגישה טוב יותר- פחות בחילות, הקאות, מרגישה יותר נמרצת ופחות עייפה. גם גופך כבר מתרחב יותר בשבוע ה-13 להריון, יתכן והבטן החלה קצת לבלוט אך אם תלבשי חולצות רופפות יהיה קשה להבחין בה. בשלב זה, ודאי שמת לב להופעת פס כהה במרכז הבטן ואולי להתכהות קלה בפטמותייך - זהו תהליך פיגמנטציה טבעי ואופיני במהלך ההריון, הפס ופטמותייך יתבהרו בהדרגה בחודשים שלאחר הלידה.

להזכירך, השבוע ה- 13 להריון, הוא השבוע האחרון בחלון ההזדמנויות לביצוע בדיקת שקיפות עורפית ובדיקת סיסי שלייה. שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרסאונד שמטרתה לאתר עוברים בסיכון גבוה ללקות בתסמונת דאון. בדיקת סיסי שלייה, הינה בדיקה פולשנית, המיועדת לנשים בעלות סבירות גבוהה ללדת עוברים עם תסמונות גנטיות, ומטרתה לאתר עוברים עם פגמים גנטיים. בדיקת סיסי שלייה, מחליפה את בדיקת מי השפיר שמתבצעת בשלב מתקדם יותר בהריון.

 
 
 
 

אולי יעניין אותך גם