שבוע 14 להריון


ברוכה הבאה לשליש השני! הבטן שלך החלה לבלוט והסביבה מבחינה בה. זהו השבוע שבו, את ובן זוגך, תוכלו לדעת האם יש לכם בן או בת.

השבוע, ראשו של העובר מתחיל להיות פרופורציונלי, גם ידיו התארכו ורגליו עדין קצרות ביחס לגוף, אוזניו ממשיכות לנוע לצידי ראשו ועיניו מתקרבות אחת לשנייה בקדמת פניו. צווארו של העובר מתחיל להתארך ומבחינים בסנטר. בשלב זה, גופו של העובר מתכסה בפלומת שיער עדינה שנושרת בהמשך. ישנם תינוקות הנולדים עם הפלומה, אך אל דאגה, היא נושרת אחרי כמה ימים.  

בשבוע ה-14 להריון, העובר שלך מקבל את כל החמצן והתזונה שהוא צריך באמצעות השליה. משמעות הדבר היא, שכל מה שאת שותה ואוכלת (או חלילה מעשנת...) נספג דרך השליה ומשפיע על גופו והתפתחותו של העובר שלך. חשוב מאוד להקפיד לשמור על תזונה נכונה, שתיית מים בכמות מספקת (חיונית לבריאותך וגם מונעת התייבשות שעלולה לגרום לצירים), הפחיתי ככל האפשר מצריכת משקאות ומאכלים שמכילים קופאין, המנעי מעישון ואלכוהול והיזהרי משימוש בחומרים מזיקים כמו חומרי ניקוי (הקפידי להשתמש בכפפות ומסכה בזמן השימוש). אם את מגדלת בעל חיים, המנעי ממגע בהפרשות גופו. כמו כן, יש להימנע ממזונות שאינם מבושלים כראוי או מבשר/ דג נא, כגון קרפצ'יו או סושי, שעלולים להכיל פרזיטים שונים, ועלולים לגרום להרעלה.

כאמור, בשבוע ה-14 להריונך, ניתן להבחין בבטן ושאת בהריון. את כבר לא סובלת מבחילות ועייפות אך יתכן שאת סובלת מעצירות. העצירות שכיחה בזמן ההריון משום שרמת ההורמונים הגבוהה בגופך מאטה את תהליך העיכול ואולי זו תופעת לוואי מתוסף הברזל שאת לוקחת בגלל אנמיה.
זכרי לשתות המון מים, ולאכול מאכלים המכילים סיבים תזונתיים כדי לעזור למעיים בתהליך העיכול והתייעצי עם רופא הנשים לגבי שינוי בסוג הברזל שאת לוקחת.

בין השבוע ה- 14 להריון לבין השבוע ה- 17 להריון, מומלץ לעבור בדיקת אולטרסאונד שנקראת "סקירת מערכות".
הבדיקה מאפשרת לבדוק את התפתחותן של רוב מערכות גופו של העובר: מערכת העצבים, פנים, שלד, לב, אברי הבטן, גפיים, כפות ידיים ורגליים, תווי פנים ואת אברי המין החיצוניים של העובר. במהלכה של הבדיקה תתבשרו אם יש לכם בן או בת! 
מומלץ לחזור על ביצוע הבדיקה בשבוע ה- 23 להריון, מאחר וישנם אברים שהתפתחותם עדין לא הושלמה או שהם קטנים מידי להדגמה בשבועות אלו.

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם