שבוע 15 להריון


את בסיומו של החודש השלישי, הבטן שלך כבר בולטת, העובר שלך ממשיך להתפתח ואת ובן זוגך, כנראה כבר יודעים אם הוא בן או בת.

בשבוע ה-15 להריון, העובר החל לשאוף ולנשוף את מי השפיר, כך הוא מאמן את ריאותיו לקראת נשימה עצמאית של אויר לאחר הלידה.
תווי פניו של העובר מתחילים להיות יותר ברורים ומתמקמים במקום בו הם אמורים להיות כשהוא יוולד, שיער ראשו מתחיל לצמוח ועפעפיו עדין סגורים, אך הוא יכול להבחין באור. בנוסף, בלוטות הזיעה החלו להתפתח, וכמו כן בלוטות הטעם. 

הרחם שלך ממשיך לגדול ולהתרחב, וכעת הוא עולה מעל לעצמות האגן שלך. כנראה שכעת את לא רצה לשירותים בתדירות גבוהה, מאחר והרחם כבר גבוה יותר ולא לוחץ על שלפוחית השתן כבעבר.
את בודאי העלית במשקלך. עלייה מתונה במשקל היא טבעית, וזה לא הזמן לדיאטות, יחד עם זאת לא כדאי לאכול מאכלים משמינים ללא בקרה.
נפח הדם שלך עולה, כלי הדם שלך מתרחבים וליבך עובד קשה יותר, לכן יתכן שאת מתעייפת יותר מהרגיל, מתנשפת מפעולות פשוטות, ולפעמים מרגישה מעין גודש באף או אפילו דימום מהאף.
בזמן ההריון, מערכת החיסון שלך נחלשת. משמעות הדבר, שאת פגיעה יותר בפני מחלות. לכן הקפידי על מנוחה, פעילות גופנית, הגיינה מירבית ותזונה נכונה.
נשים מוצאות שבזמן ההריון, הן לוקות בדלקת בדרכי השתן יותר מבעבר. השרירים התומכים במוביל השתן רפויים יותר במהלך ההריון, ודבר זה עלול להאט את זרימת השתן ולתרום להתפתחות חיידקים. חשוב לדווח לרופאך על תסימנים חריגים, כגון: כאב בעת מתן שתן, אי נוחות בבטן, או דחף תכוף למתן שתן. 

במידה ואת שוקלת לבצע בדיקת מי-שפיר, זהו הזמן לקבוע תור. בדיקת מי-שפיר, הינה בדיקת פולשנית, המתבצעת בין השבוע ה-16 להריון לשבוע ה-20 להריון. הבדיקה מאשרת או שוללת תסמונת דאון ומומלצת לנשים שנמצאו נשאיות של מומים גנטיים ולנשים מעל גיל 35. במהלך הבדיקה הרופא ייקח דגימה של מי השפיר, והיא מתבצעת בתנאים סטריליים ותחת בקרת אולטרסאונד. זוהי בדיקה בטוחה יחסית ויחד עם זאת יש בה סיכון קטן מאוד להפלה או להתפתחות זיהום. התוצאה של בדיקת מי השפיר תתקבל לאחר כ-3 שבועות.  

 
 
 

אולי יעניין אותך גם