שבוע 16 להריון


בשבוע ה-16 להריון, את מתחילה את החודש הרביעי להריון. העובר שברחמך ממשיך להתנועע, אלא שהפעם, יש סבירות שאת תרגישי את תנועותיו.

השבוע, עיניו ואוזניו של התינוק עוברות לעמדתם הסופית בראש, ליבו של העובר שואב בכל יום 25 ליטרים של דם ומזרים אותו דרך כלי הדם אל כל אברי הגוף, שיער ראשו ממשיך לצמוח ורגליו של העובר החלו להצמיח ציפורנים ולהתארך יותר מאורכן של הזרועות.
כעת, משקלו של העובר כ- 100 גרם אך בשבועות הקרובים, הוא יכפיל את משקלו ויגדל בקצב מהיר.

בשבוע ה- 16, הבטן אמנם קטנה אך נראית לעין ואת עשוייה להתגעגע מעט למותנייך, שלפני ההריון, אך זכרי שהמצב יחזור לקדמותו לאחר הלידה. ישנן נשים שאוהבות את החלק הנוכחי של ההריון כיוון שהן נראות בהריון אך עדין, אינן מרגישות ונראות מגושמות.

בין השבוע ה-16 להריון לשבוע ה-22 להריון, תתחילי להרגיש את תנועותיו של העובר הזז בתוכך, אלו הן תנועות קלות שמזכירות מעין בועות בבטן, חלק מהנשים מתארות את התחושה כדג ששוחה בבטן או פרפרים בבטן. בתחילה את תפרשי את התנועות כרעב או גזים.
מאחר והשבוע ה- 16 להריון הוא שלב מאוד מוקדם בהריון, יש אפשרות שעדין לא תרגישי בתנועות, אלא בשבועות הבאים, במיוחד אם זהו הריון ראשון עבורך. נשים שזהו לא הריונן הראשון, עשויות לזהות את התנועות בשבוע כל כך מוקדם, מאחר והן יודעות ומכירות את התחושה. בכל אופן, ככל שההריון יתקדם, תנועתיות העובר תגבר ואת תרגישי את תנועותיו בבירור ובתדירות גבוהה. 

בין השבוע ה- 16 להריון לבין השבוע ה- 20 להריון, ניתן לעבור בדיקה בשם חלבון עוברי (תבחין משולש). השבוע הכי מומלץ לביצוע הבדיקה הוא השבוע ה- 17 להריון. בדיקה זו, הינה בדיקת סקר (ולא אבחון), הבודקת, באמצעות בדיקת דם, שלושה מרכיבים (חלבון עוברי, HCG הורמון שנמצא בשלייה, אסטריון). ועל ידי כך מעריכה את הסיכון לתסמונת דאון ולמומים במערכת העצבים המרכזית של העובר. 
קיימת אפשרות להרחיב את הבדיקה לתבחין מרובע כדי להגביר את אמינות הבדיקה על ידי הוספה של מרכיב אחר בדם בשם אינהיבין A.

 
 
 

אולי יעניין אותך גם