שבוע 17 להריון


השבוע העובר שוקל כ- 140 גרם, הסחוס, שמהווה את שלד גופו, הופך בהדרגה לעצם, והוא כבר מניע את מפרקיו ואיבריו בחופשיות.

בשבוע ה- 17 להריון, עיקר ההתפתחות מופנית ליצירת "שומן חום", זוהי שיכבת שומן, המתפתחת מתחת לעורו של העובר. שכבה זו נועדה לעזור לו לווסת את חום גופו לאחר הלידה.
גם שמיעתו של העובר ממשיכה להתפתח ומשתפרת - השבוע הוא מסוגל לשמוע רעשים חזקים מחוץ לגופך ואת הלמות ליבך. זהו זמן טוב להתחיל לדבר אל העובר, או לשים מוזיקה מרגיעה ונחמדה במהלך היום. מחקרים מראים, כי תינוק בן יומו מזהה את קול אימו כקול מוכר.

רחמך ממשיך לגדול ולהתרחב השבוע, והוא ישנה את צורתו מכדור לצורה אובלית. הרחם יתמקם באזור האגן ובבטן, ולצורך כך, הרחם יניע קלות את האיברים הפנימיים באיזור, אך לא עד כדי הטרדה ממשית. 
מאחר ובטנך גדלה, מרכז הכובד של גופך השתנה ואת עלולה להיות פחות יציבה. כדי להימנע מנפילות מיותרות, אשר עלולות לפגוע בעובר, הימנעי משימוש בנעלי עקב ומפעילויות אשר עלולות לגרום לך לנפילה. 

בשלב זה של ההריון, חלק מהנשים יחוו הפרשות מוגברות מהנרתיק. אם ההפרשות הן חסרות ריח, שקופות או לבנות, דעי כי הכל תקין. ההפרשות הן תוצאה של עלייה בייצור הורמון האסטרוגן, מעליית נפח הדם ומזרימת דם מוגברת לאזור. גם אם את חווה הפרשות מופרזות מהנרתיק, חל איסור להשתמש בטמפון. אם ההפרשות מגרדות, שורפות, או לא נעימות, עליך להיבדק בדחיפות אצל רופא נשים.

זכירת חלומות, היא דבר שכיח במהלך ההריון. כנראה, שהסיבה לכך היא הפרעה בשינת ה-REM. את מתעוררת מספר פעמים במהלך הלילה כדי לרוקן את שלפוחית השתן, מוטרדת במחשבות על ההריון, או שלא ישנה טוב בגלל קושי במציאת תנוחה נוחה בשכיבה ואז שנת ה-REM מוטרדת, וכשזה קורה, יש נטייה לזכור את החלומות היטב.

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם