שבוע 18 להריון


השבוע עוברך שוקל כ- 200 גרם, את ובן זוגך יודעים את מין העובר ויתכן שאפילו קבלתם העתק של תמונותיו/ה בבדיקת סקירת המערכות המוקדמת.

בשבוע ה- 18 להריון, הוא השבוע שבו עצביו של העובר מתכסים בחומר הנקרא מיאלין. המיאלין הוא חומר העוטף את העצב ומבודד אותו, ובכך מסייע בהולכת דחפים עצביים במהירות גבוהה יותר, התהליך הזה ימשך לאורך כל ההריון ובשנת חייו הראשונה של התינוק. עצמותיו של העובר ממשיכות להתקשח, כפות ידיו ורגליו ממשיכות בהתפתחותן, וכעת לעובר יש כריות אצבעות ונוצרו לו טביעות אצבעות. 

העובר ממשיך להתנועע ולהזיז את ידיו ורגליו בתוך הרחם, יתכן ואת מרגישה את תנועותיו, אך ככל הנראה שלא את רובן, וסביר יותר, שאם זהו הריונך הראשון, את עדין לא מרגישה בתנועות העובר בכלל. כעת העובר קטן מידי, ותנועותיו פחות מורגשות, אך בקרוב תתחילי להרגיש את תנועותיו בבירור. 

ההריון ממשיך להתקדם, העובר גדל ומתפתח, ואת אולי מרגישה תיאבון מוגבר, השתדלי להקפיד על תזונה בריאה ושתייה מספקת של נוזלים (התייבשות עלולה לגרום לצירים), המנעי ככל האפשר, מאכילת אוכל מעובד, סוכרים, חטיפים ובכלל מקלוריות ריקות.
בשל השינוי בנפח הדם שלך, לחץ הדם שלך עלול להיות נמוך מהרגיל, וכתוצאה מכך את עלולה לקבל סחרחורת בזמן עמידה ממושכת, במעברים בין שכיבה לישיבה, מישיבה לעמידה. לכן, האטי את תנועתך במעברים הללו.
בשבועות האחרונים, את כנראה מתקשה למצוא תנוחה נוחה כשאת מנסה לישון בשעות הלילה. על מנת להקל על הבעיה השיגי כרית הריון מיוחדת,בצורת פרסה, שתשמש אותך גם ככרית הנקה לאחר הלידה.
בזמן השינה מומלץ לשכב על צד שמאל, מאחר ובשכיבה על הגב, הרחם מפעיל לחץ על הורידים ועלול להפחית בכמות הדם החוזרת לליבך.
אם עדין לא נבדקת, השבוע ניתן לבצע את בדיקת "חלבון עוברי" ובדיקת מי-שפיר

 
 
 

אולי יעניין אותך גם