שבוע 19 להריון


משקלו של העובר הוא כ- 250 גרם (רבע קילו). מהשבוע ה-19 להריון ועד ללידה, התינוק שלך יגדל פי 15 פעמים! 

בשבוע ה-19 להריון התינוק מייצר חומר לבן ודביק הנקרא ורניקס (VERNIX).הורניקס הוא חומר המכסה את כל שטח העור של התינוק, ומגן עליו בזמן היותו במי השפיר ועד ללידה. החומר עוזר לעור תינוקך להישאר רך, גמיש, וחלק יותר ברחם.
במהלך השבוע הנוכחי להריון, מוחו של העובר ממשיך להתפתח במהירות. כעת, הוא מתחיל בהגדרת האיזורים האחראיים על החושים, איזורים שיאפשרו לו לשמוע, לראות, להרגיש, לגעת, לטעום, ולהריח ריחות לאחר הלידה. מאחר והעובר שומע , את יכולה להתחיל לדבר אליו ואף להשמיע לו מוזיקה נעימה. אם מין העובר הוא נקבה אזי שהיא הפיקה עד לשבוע ה-19 להריון כבר מיליוני ביציות בשחלות שלה  ואם מין העובר הוא זכר, ניתן לראות את אשכיו בבדיקת אולטרסאונד.

בטנך גדלה משבוע לשבוע, בהתאם לגדילתו של העובר, לכן מרכז הכובד של גופך משתנה. יש נשים שמוצאות עצמן קצת פחות יציבות. הקפידי לעלות במדרגות תוך כדי שאת נתמכת במעקה, השתדלי לנעול נעלים נוחות ולהימנע משימוש בנעלי עקב.
לעיתים, נשים מתחילות לסבול מכאבי ראש בשבוע ה-19 להריון, כאבי הראש, עלולים להיות תוצאה מעליות ונפילות מהירות ברמות הסוכר בדם. למניעת התופעה, יש לאכול, מידי יום, מספר ארוחות קטנות במקום מספר מועט של ארוחות גדולות, כדי לעזור במניעת תנודות קיצוניות ברמות הסוכר בדם. ועל מנת שלא להחמיר את המצב, הקפידי לאכול בריא ונכון, להרבות בשתייה וכמו כן הקפידי להימנע מדילוג על ארוחות.
אם את מרגישה כאבים או לחץ בבטן התחתונה, יתכן וזה נובע מהגדילה של הרחם, הגורמת לגידים התומכים ברחמך, להתמתח והמתיחה עלולה להיות מעט כואבת. בכל מקרה של ספק, לכי להבדק אצל רופא הנשים כדי שיקבע האם יש סיבה לדאגה. 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם