שבוע 20 להריון


מזל טוב, סיימת חצי מתקופת ההריון! עכשיו, בשבוע ה-20 להריון, את מתחילה את החודש חמישי. משקלו של העובר כ- 280 גרם וארכו פחות מ 25 ס"מ.

בשבוע ה-20 להריון, העור של התינוק שלך מתחיל להתעבה ונוצרות מתחתיו שלוש שכבות: אפידרמיס, דרמיס וההיפודרמיס. במקביל, העובר ממשיך לאמן את מערכות גופו לקראת החיים שלאחר הלידה, הוא בולע מי שפיר ומפריש אתם כשתן, שואף ונושף מי שפיר דרך ראותיו וממשיך להניע את גופו כדי לפתח את שריריו. יתכן, שלעיתים את מצליחה להבחין בתנועותיו, שמרגישות כמעין בועות אויר קטנות.

הרחם כעת נמצא לפחות בגובה של הטבור. מנקודה זו ואילך הצמיחה של רחם שלך הופכת להיות סדירה יותר, ובטנך גדלה בקצב מואץ.
נפח הדם שלך ממשיך לגדול, כדי לתמוך בצורכי העובר והשלייה, ולכן גופך מייצר יותר כדוריות דם אדומות. בעקבות כך, גופך צורך יותר המוגלובין ואת זקוקה לרמות גבוהות מאוד של ברזל. מצב זה, עלול לגרום לך לאנמיה הריונית, ואם את אנמית עוד מהתקופה שלפני ההריון, החוסר בברזל מחמיר. לכן, חשוב מאוד שתבצעי בדיקות דם, שבין היתר, יבדקו מהי רמת ההמוגלובין בדמך. אם יתברר, כי אכן חסר לך ברזל, תתבקשי על ידי הרופא לקחת תוסף ברזל, באופן סדיר, למשך כל תקופת ההריון.

במידה ואת ובן זוגך, שוקלים להשתתף בקורס הכנה ללידה, זהו הזמן להתעניין בקורס ולהרשם אליו. רוב הנשים יולדות בין השבוע ה- 38 להריון לשבוע ה- 40 להריון. לכן עדיף שתסיימי את הקורס טרם הגעתך לשבוע 37 להריון.
אל הקורס מקובל להגיע עם בן הזוג או עם מלווה אחר, והוא נועד לתת ידע וכלים על מהלך ההריון, על הצפוי לקראת הלידה ועל הלידה עצמה, ובנוסף להכין את ההורים הטריים ולתת להם כלים מעשיים לקראת ההורות. מעבר לכך, הקורס מציע אוזן קשבת ופתרונות לגבי נושאים המטרידים אתכם או לגבי התלבטויות, העומדות על הפרק בזמן ההריון.

 
 
 

אולי יעניין אותך גם