שבוע 21 להריון


העובר שוקל כ- 300 גרם ואורכו כ- 25 ס"מ. את מרגישה את תנועות העובר כתנועות עדינות, אך בקרוב מאוד, הן יהפכו לבעיטות ודחיפות ברורות יותר. 

בשבוע ה-21 להריון, העובר עדין מתנועע בחופשיות, וככל שיתקדם מהלך ההריון, העובר יגדל ביחס לרחם, ולא יהיה לו מספיק מרחב לתנועה. בשלב זה, פניו של העובר, כמעט וסיימו את התפתחותן, כעת, ניתן יהיה לראות, בבדיקת אולטרסאונד, את עפעפיו וריסיו של העובר. מערכות גופו של העובר, ממשיכות להתפתח, הכבד ממשיך לייצר תאי דם אדומים אף על פי, שמרביתם של תאיי הדם האדומים עברו לייצור במח העצם. העובר אמנם ניזון מהשלייה, אך כעת הוא גם מקבל סוכרים ממי השפיר, אותם הוא בולע ומפריש דרך השתן. 
מהשבוע ה- 21 להריון, יכול להיות שתבחיני שהעובר משהק, התופעה הנקראת שיהוק עוברי, וזהו דבר שבשגרה. רוב הנשים מתארות את השיהוקים כתנועות חוזרות ונשנות, מעט קצביות, המתרחשות למשך מספר דקות בבטנן. אין דרך להשפיע על שיהוקיו של העובר, הם יחלפו כמו שהחלו. נשים רבות מוצאות את התופעה הזו כמשעשעת.
אמנם הבטן שלך הריונית, אך היא עדיין קטנה מספיק על מנת לאפשר לך חופש תנועה די טוב. ככל שתתקרבי לטרימסטר השלישי של ההריון, תגלי שהבטן שלך מקשה עליך לנוע בקלילות.
ההריון מתקדם, והרחם שגדל בהתאמה להתפתחות, עלול לייצר לחץ על הוורידים במפשעה וברגליים. הדבר יבוא לידי ביטוי כדליות ברגלים, נפיחויות ברגלים וחלק מהנשים מתחילות לחוות התכווצויות ברגליים. כדי להקל על הלחץ ועל אי-הנוחות, את יכולה להשתמש בגרביים אלסטיים תומכים, או להגביה את רגלייך, באמצעות כרית, בזמן מנוחה. בנוסף, מומלץ להימנע מעמידה ממושכת. נסי לשלב הליכה קלה כל יום או אפילו שחייה, כדי לשפר את זרימת הדם. בזמן שינה, העדיפי לישון על הצד (עדיף שמאל), כדי שהרחם לא ילחץ על כלי הדם ויאט את זרימת הדם לרגלים. 

 

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם