שבוע 23 להריון


איבריו של העובר נראים פרופורציונליים ומערכות הגוף החיוניות מתפקדות. לעובר שנולד בשבוע זה, יש סיכוי לשרוד מחוץ לרחם, למרות שמערכות חיוניות בגופו עדיין לא בשלות.

משקלו של העובר הוא כ- 500 גרם (חצי קילוגרם). ובשבוע זה, האוזן התיכונה של העובר מתפתחת וידוע כי התינוק מסוגל לשמוע קולות ורעשים מחוץ לרחם. יתכן כי תרגישי שהעובר זז במהירות רבה יותר בסביבה רועשת, כמו למשל, בזמן שאיבת-אבק, או כאשר את נמצאת בסביבה עם מוסיקה רועשת, כדוגמת חתונה, בר מצווה...

לעיתים רחוקות, תינוקות נולדים הרבה מאוד זמן לפני סיום תקופת ההריון. לתינוק שנולד טרם זמנו קוראים פג. הטכנולוגיה המפותחת והידע הרפואי המתקדם, מאפשרים ומצליחים להציל תינוקות רבים, על אף, שנולדו פגים. רוב התינוקות הללו, יוכלו להמשיך לנהל חיים נורמליים, גם אם נולדו מוקדם. יחד עם זאת, רבים מהפגים שנולדו בטרם-עת עלולים לחוות סיבוכים וליקויים נוירולוגיים מסויימים.
שיעור ההישרדות של פגים הנולדים בלידה מוקדמת בשבוע ה-23 להריון, היא בין 10% ל- 70%. מחקרים מראים כי בכל שבוע בו העובר שלך נשאר ברחמך החל מהשבוע ה-23 להריון עד השבוע ה-26 להריון, עולים סיכויי הישרדות שלו בעוד 3%. לאחר מכן, שיעור ההישרדות של עובר הנולד בטרם-עת קופץ ל- 80%-90%. לתינוקות ממין נקבה יש שיעור הישרדות גבוה יותר מאשר תינוקות ממין זכר שנולדו מוקדם.

בשבוע ה- 23 להריון, לעיתים, מופיעות בצקות בקרסוליים, במיוחד אם ההריון נמשך בעונת הקיץ.  מספר ימים לאחר הלידה, הבצקות ייעלמו, משום שגופך ייפטר מהנוזלים העודפים שהצטברו אצלך במשך כל תקופת ההריון. 
אם בשלב כלשהו, תבחיני בנפיחות רבה באזורים אחרים בגופך - בכפות ידייך או בפנייך מלווים בכאבי ראש, טשטוש ראייה, וכאב ברום הבטן, פני מיד לבדיקת רופא. התופעות עלולות להגרם עקב עליה בלחץ הדם והתפתחות רעלת הריון. רעלת הריון, היא מצב חרום שמחייב פנייה מיידית לטיפול רפואי, זהו לא מצב שסובל דיחוי !

בזמן זה, את יכולה להרגיש את העובר זז בצד החיצוני של הבטן שלך. לחלק מהתינוקות יש נטייה להפסיק להתנועע ברגע שיחושו את מגע כף היד על הבטן.
אם לפתע את מוצאת את עצמך מתרגשת ובוכה מדברים פעוטים, זכרי כי שינויים דרסטיים ותנודות במצב הרוח אינן תופעה נדירה בשלב זה, ואפילו שגרתית לנשים בהריון.

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם