שבוע 24 להריון


כעת את כבר בשבוע ה-24 להריונך, ומתחילה את החודש השישי להריון. כמות מי השפיר, שעוטפים את התינוק בתוך בטנך, גדלה.

מאמצים רבים מושקעים בגוף התינוק בשבוע ה-24 להריון, בפיתוח מערכת העצבים המרכזית, במערכות הרבייה, במערכת העיכול ובמערכת מחזור הדם. ריאותיו של העובר ממשיכות להסתעף ומייצרות חומר שיסייע בנשימותיו הראשונות של התינוק מיד לאחר הלידה. כמו כן, גופך מייצר כמות נוספת של מי-שפיר, ותהליך זה יימשך עד מועד הלידה כשכמות המים תגיע לכ- 3 ליטרים. בכל בדיקת אולטרסאונד שתעברי במהלך ההריון, תיבדק כמות מי השפיר כדי לוודא שאין מיעוט במי השפיר או לחילופין ריבוי מי שפיר.

הרחם שלך כעת נמצא כ-5 ס"מ מעל הטבור, וגודלו כשל כדור.
בשבוע ה-24 להריון, את מרגישה את העובר בועט די חזק בבטנך, הוא כבר גדל ואינו שוחה בחופשיות ברחמך כמו בשבועות הקודמים. לעיתים, אם תתבונני בבטנך, תוכלי להבחין במעיין קפיצות באיזור בו את מרגישה את תנועות העובר. רוב התנועות של העובר יהפכו להיות קצביות יותר. בשבוע ה-24 להריון, ובכלל בשבועות הקרובים, כבר תהיי מסוגלת להבחין מתי העובר ישן ומתי הוא ער, בהתבסס על דפוסי הבעיטות והתזוזות שלו.
בקרוב הרופא שלך יציע לך לעקוב אחר תנועות העובר, ולהגיע לבדיקה אם חלפו יותר משעתיים מאז הרגשת את תנועותיו. לפני שתיגשי לבירור אצל הרופא המטפל, נסי לאכול דבר מה מתוק ושכבי על הצד, המתיני כ- 30 דקות. אם לאחר 30 דקות, או אפילו במהלכן, את מרגישה ב 2-3 תנועות של העובר סימן שהכל בסדר ואין צורך לגשת לבירור אצל רופא הנשים.  

בשבוע ה- 24 להריון, תשלחי לבצע בדיקה העמסת סוכר חלקית. זוהי בדיקת דם, שמטרתה לאתר נשים הרות, הנמצאות בסיכון מוגבר ללקות בסוכרת הריון, מאחר ובהריון מתפתחת עמידות לאינסולין. 
הבדיקה אינה מצריכה צום, ובמהלכה תתבקשי לשתות תמיסה המכילה 50 גרם סוכר. לאחר שעה מרגע סיום שתיית התמיסה, תימדד רמת הסוכר בדמך, על ידי בדיקת דם. אם יתקבל ערך גבוה מהתקין או כאשר יש חשד לסוכרת הריון, תבוצע העמסת סוכר מלאה הכרוכה בשתיית תמיסה המכילה 100 גרם סוכר. בדיקה זו מצריכה צום מהלילה, והיא בודקת את רמת הגלוקוז בצום. את תדרשי לשתות 100 גרם גלוקוז מהול ואז יקחו ממך שלוש פעמים בדיקות דם, בהפרש של שעה בין אחת לשנייה ולשלישית. 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם