שבוע 25 להריון


את לקראת סיומו של הטרימסטר השני, העלית בערך כ- 7 קילוגרם למשקלך ובקרוב יתווספו למשקלך כ- 2 קילוגרם בכל חודש, עד לסיום ההריון. 

העובר ממשיך להעלות את משקל גופו, וכעת הוא שוקל כ- 700 גרם. מתחת לעורו מתפתחת שיכבת שומן שתגרום לעורו להיות יותר מתוח ופחות רפוי. עמוד השדרה של העובר ממשיך לתפתח, נוצרים בגופו נימים ונחיריו נפתחים לראשונה.

הרחם שלך גדל מאוד, דבר זה עלול לגרום ללחץ על הגב והאגן. חלק מהנשים חוות כאבים חדים בחלק של הגב התחתון והרגליים כתוצאה מלחץ. כאבים אלו עלולים להחמיר ככל שהרחם גדל.
יתכן ואת התחלת להרגיש בהתכווצויות עדינות ובלתי סדירות של הרחם, כתוצאה מצמיחתו המהירה. התכווצויות אלו נקראות "התכווצויות ברקסטון היקס". סיבי שריר הרחם נמתחים והתכווצויות מורגשות בעיקר בבטן התחתונה ובמפשעות.

מאחר והראש של התינוק לוחץ לאורך העצמות של אגן הירכיים, נשים בהריון, עלולות לפתח אישיאס (sciatica). ישיאס היא אוסף של תסמינים, הנגרמים מדלקת בעצב הירך. כמשהו פוגע או מפעיל לחץ על עצב הירך (בהריון הרחם מפעיל את הלחץ) זה יכול לגרום לכאב בגב התחתון, כאב שמתפשט לירך, לישבן ולרגל. נשים אחרות יחוו תחושת עקצוץ ברגליהן, או חוסר תחושה כלל. כאבי אישיאס עלולים להיות מאוד לא נוחים, ונשים רבות מוצאות עצמן שהן אינן מצליחות ללכת או להזיז את רגליהן מבלי לחוות כאב חמור.
זכרי שלמרות שהמצב מסתכל כעת - רוב תסמיני האישיאס, כנראה ישתפרו לאחר לידת התינוק.
ישנן מספר דרכים אלטרנטיביות להפחית את אי-הנוחות/ כאב:
קירור או חימום האיזור הכואב.
טיפול פיזיותרפיה.
טיפול כירופרקטי.
עיסוי - רק אצל מעסה שעבר/ה הכשרה בעיסוי נשים בהריון.
תמיכה וזהירות בזמן תנועה.
הגבלה זמנית של טווח התנועות, עד אשר הסימפטומים יעברו.

בשבוע ה-25 להריון, את נראית זוהרת ונהדרת. הבטן עדיין אינה בשיא גודלה, ואם יש לך ילדים נוספים, הם וודאי מגלים סקרנות רבה לגבי האח או האחות שעתידים להיוולד בקרוב.

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם