שבוע 26 להריון


השבוע ה-26 להריון, הוא השבוע האחרון בטרימסטר השני. העובר שוקל כ- 800 גרם, הוא ממשיך להיות פעיל ואת מרגישה בתנועותיו בתדירות גבוהה.

העובר ממשיך לגדול ועיקר עסוקו בבניית מסלולים עצביים בתוך אוזניו. הוא ממשיך לתרגל את ריאותיו על ידי שאיפה ונשיפת מי שפיר, ומאמן את מערכת העיכול ושלפוחית השתן על ידי בליעת מי שפיר והפרשתם. אם מינו של העובר הוא זכר, אזי, אשכיו מתחילים לרדת לכיוון למקומם הסופי, אל שק האשכים. 

משקל גופך משתנה באופן משמעותי, כתוצאה מאגירת נוזלים, גדילת הרחם, משקל העובר...העלייה היא בלתי נמנעת והיא חלק מתקופת ההריון. לכן זה לא הזמן לפצוח בדיאטה ואין צורך לחוש תסכול או אכזבה מהעלייה במשקל. כמו כן, עדיף שלא תפריזי במאכלים עתירי סוכר, בחטיפים, במזון מעובד, ובכלל המעיטי בצריכת קלוריות ריקות שאינן מזינות ורק משמינות. 

יתכן ותחושי כאבים בגב, לחץ או התכווציות שרירים ברגליים. השתדלי להימתח הרבה, המנעי מעמידה ממושכת, והקפידי על תזונה בריאה ומספקת, עם וויטמינים ומינרלים שגופך זקוק להם.
ההריון גורם לייצור מוגבר של הורמונים. דבר זה עשוי להשפיע על הדרך בה הגוף שלך מגיב לפעילות גופנית שגרתית. קחי בחשבון שהגוף פגיע יותר לפציעות בשבוע ה-26 להריון, ונקטי באמצעי זהירות. 

בשבוע ה- 26 להריון, קיימת סבירות שאת מרגישה לחץ על הצלעות, כיוון שרגלי התינוק לוחצות עליהן מבעד לרחם. זה די נורמלי להרגיש כאב חד או דקירה מתחת לצלעות כאשר התינוק זז. שינוי בתנוחה יכול להקל על הלחץ שמופעל על הצלעות ועל חוסר הנוחות.
בנוסף, עולה הסבירות, שאת חווה לעיתים תחושת מחנק, או אפילו קוצר נשימה. התחושות האלו נגרמות בעקבות צמיחת הרחם כלפי מעלה, הרחם מפעיל לחץ על הסרעפת.

בתקופה זו של ההריון, אין זה נדיר שלחץ הדם נוטה לעלות מעט. כמובן שיש לעקוב אחר לחץ הדם בעקביות, זאת יעשה הרופא או אחות במרפאה. יש לוודא, שלחץ הדם יציב ואינו עולה בפתאומיות בצורה חדה או יורד מהר.
עלייה מהירה בלחץ הדם, המלווה בסימפטומים נוספים כגון, כאבי ראש, נפיחויות/ בצקות בגוף או ראייה מטושטשת ומנוקדת. עלולה להוות סימן להימצאות בסיכון, להתפתחות או הימצאות רעלת הריון. במצב כזה, גשי בדחיפות להיבדק. 

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם