שבוע 28 להריון


את בתחילתו של החודש השביעי להריון, העובר שוקל כ- 1 קילוגרם, ונכון לנקודת זמן זו, מוחו של התינוק, שהיה דמוי משטח חלק, מתחיל להבשיל, וכעת נוצרים בו חריצים זעירים ותעלות שונות.

שיער ראשו של העובר ימשיך לצמוח על ראשו, אם כי חלק מהתינוקות נותרים קירחים מספר שבועות לאחר הלידה. תינוקות מסויימים, יוולדו עם ראש מלא שיער, שינשור לאחר הלידה. השבוע, התינוק יפתח את עפעפיו, שימצמצו אלייך בחיבה לאחר הלידה. שמיעתו של העובר סיימה את התפתחותה וחוש הריח התפתח אף הוא.
מאחר, ורוב מערכות גופו החיוניות, של העובר, סיימו את התפתחותן, או נמצאות בשלבים הסופיים של ההתתפתחות, סיכויי ההשרדות של העובר, באם תתרחש לידה מוקדמת, בשבוע ה- 28 להריון, הינם כ- 90%. 

הרחם יהיה כעת כ-7.5 סנטימטר מעל הטבור. משקל גופך ממשיך לעלות בעקבות עליה בנפח הדם בגופך, בשל החזה שגדל, משקל העובר, כמות מי השפיר, הרחם שגדול מתמיד...זכרי, שזה לא הזמן המתאים להתחיל דיאטה, אלא הקפידי על תזונה בריאה והמנעי ממאכלים רווי שומן, מחטיפים, מסוכרים ומאוכל מעובד, וכמו כן, זיכרי להקפיד על שתייה מספקת של מים, כדי למנוע התייבשות העלולה לגרום להתפתחות צירים.

אם בבדיקת דם, אובחנת כבעלת  RH שלילי בתחילת ההריון, תקבלי כעת חיסון למנוע בעיה זו. הזריקה תמנע מגופך לפתח רגישות ונוגדנים לדם העוברי, ובמקביל תמנע אנמיה של העובר. אם בדמו של העובר יהיה RH חיובי את תקבלי זריקת חיסון נוספת לאחר הלידה.

בשבועות אלו, הבטן גדולה, מרכז הכובד של גופך השתנה, וזה גורם לקשת גדולה בגב התחתון וללחץ על זרימת הדם לכיוון הרגליים. כתוצאה מכך, יתכן שאת סובלת מכאבי גב ו/או מבצקות או עיקצוצים וכאבים ברגליים. מאחר ובמהלך ההריון לא מומלץ לקחת תרופות, את עשוייה למצוא שעיסוי מאוד מקל עלייך בשבועות אלו. חשוב לוודא, כי המעסה שבחרת יהיה בעל הכשרה לטפל בנשים הרות. 

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם