שבוע 30 להריון


משקל עוברך הגיע לכ- 1,400 גרם. עד הלידה, העובר יכפיל ואולי ישלש את עצמו. בינתיים, הוא ממשיך להתפתח ולגדול במלוא המרץ. 

השבוע, עור העובר, הופך מתוח יותר, ככל שהשומן מצטבר מתחתיו. בשונה מהשבועות הקודמים, בהם העובר פיתח שומן חום, בשבוע ה- 30 להריון, הוא מפתח שומן, שנקרא שומן לבן. השומן החום מיועד לוויסות טמפרטורת גופו, בעוד שהשומן הלבן, משמש כמקור אנרגיה לגוף.
העובר ממשיך להניע יד או רגל וכעת התנועות מורגשות בעוצמה גבוהה יותר.לעיתים, הורים מנסים לנחש איזה איבר נע וזז בכל פעם. אם תנסו גם אתם לנחש, תמצאו שזה לא דבר פשוט לזהות בין חלק אחד למשנהו.

בשבועות הבאים להריון כמות מי-השפיר תעלה בהדרגה ולקראת הלידה, ככל שהעובר יגדל ויתפוס את רוב החלל ברחם, מי השפיר ילכו ויתמעטו.

הרחם שלך כעת נמצא כ-10 סנטימטרים מעל הטבור שלך. את עשוייה לחשוב שזה בלתי אפשרי שהוא יצמח עוד, אך זכרי שנותרו לך עוד כ-10 שבועות!
ככל שהבטן שלך גדלה, את עשוייה לגלות אי נוחות בזמן שכיבה, ולסבול מנדודי שינה במהלך הלילה. אם את נתקלת בקשיי הרדמות, נסי לתפוס תנומות במהלך היום. חלק מהנשים מוצאות שזה נוח עבורן לישון בתנוחה זקופה למחצה, או בכורסה, שבה מרגישים נוחות מבלי להזיז את הבטן מכאן לשם.

בשבוע ה- 30 להריון, את כנראה מרגישה מעט חוסר איזון בגוף, או חוסר שיווי משקל ויציבות. ההורמונים שבגוף גורמים למפרקים שלך להתרופף ולהתכונן ללידה, וכמן כן, גם מרכז הכובד של גופך השתנה בשל משקל הבטן. כל אלו משפיעים על חוסר שיווי המשקל/ חוסר האיזון.

לעיתים, בזמן ההריון, הרגלים מתנפחות, ויתכן שגם מידת נעלייך תגדל במידה אחת. השיגי נעליים נוחות להקלה על הנפיחות או הכאבים ובזמן מנוחה נסי להגביה את הרגלים כדי לשפר את זרימת הדם. דעי, כי אם כפות רגליך אכן גדלו במידה, הן לא יחזרו למידתן המקורית.  

 

 
 
 

אולי יעניין אותך גם