שבוע 31 להריון


הגעת לשבוע ה-31 להריון. כעת, גופך מתחיל להתכונן לקראת הלידה על ידי התכווצויות שרירי הרחם. ההתכווצויות חלשות ואקראיות הנקראות "ברקסטון היקס".

גם השבוע, ממשיך העובר ביצירת שכבות של שומן מתחת לעורו, כדי שלאחר הלידה, יוכל לווסת את חום גופו ויהיו לו מאגרי אנרגיה. כעת, ידיו ורגליו נראים פחות מקומטים מאשר שנראו בהתחלה, כיוון שהם מתחילים להתמלא בשומן. 

מאחר וחלל הרחם נעשה פחות מרווח עבור העובר, הוא נמצא ב"תנוחת עובר", שבה הידיים והרגליים כפופות וקרובות למרכז גופו.
בשבוע ה- 31 להריון, העובר גדל ושוקל כ- 1500 גרם ויש לו פחות מקום להסתובב בו ולכן התנועות שלו יהיו יותר חזקות, ולעיתים יכולות להקשות עליך בזמן ישיבה או מנוחה. זכרי לעקוב אחר תנועות העובר, ולהגיע לבדיקה אם את מרגישה שינוי בדפוס תנועותיו או חלילה לא מרגישה בתנועות העובר.

בינתיים החזה שלך גדל, ומתמלא בחלב, וייתכן שכבר עברת חוויה של דליפת קולוסטרום מהחזה. הקולוסטרום הוא החלב הראשון, שיוצא מהשד בימים שלאחר הלידה. הוא מכיל רמות גבוהות של חלבונים ונוגדנים כדי להגן על העובר בימיו הראשונים. יש נשים שלא ישימו לב להפרשת החלב הטרום לידתית הזו, בעוד שאחרות עלולות לדלוף לעיתים קרובות. בכל מקרה, אם את סובלת מהפרשות החלב, את יכולה להשתמש ברפידות הנקה (חד-פעמיות או מבד), שיגנו על בגדייך מפני הרטיבות.

בשבועות האחרונים ואף בשבועות הבאים, את תרגישי בהתכווצויות רחמך מדי פעם. התכווצויות אלו נקראות צירי ברקסטון היקס. אלו התכווצויות של שרירי הרחם, השכיחות במחצית השניה של ההריון, והם אינם סדירים ולרוב אינם כואבים. יחד עם זאת, חשוב שתשימי לב אם ההתכווצויות הופכות לתכופות, כדי לוודא שלא מדובר בצירים מוקדמים והתחלה של תהליך הלידה. אם את מרגישה שהצירים הופכים תכופים או מתחזקים, פני לרופא שלך שיבדוק אם אלו צירים של תחילת לידה מוקדמת.

 
 
 

אולי יעניין אותך גם