שבוע 32 להריון


בסופו של החודש השביעי, העובר שוקל כ- 1,700 גרם ומתחיל להתמקם  ברחם עם הראש כלפי מטה וכפי הנראה יישאר בתנוחה הזו עד הלידה.

העובר ממשיך להתפתח ולהבשיל לקראת הלידה. עד כה יש לו ציפורניים בכפות הידיים והרגליים ועל ראשו פלומת שיער. עורו מתחיל להימתח ולקבל גוון מעט וורדרד בעקבות התעבות שכבת השומן מתחת לעור גופו.

בשבוע ה- 32 להריון, נפח הדם שלך גבוה יותר בכ- 50% ממה שהיה נפחו לפני ההריון. העלייה בנפח הדם היא הכרחית כדי לעזור לתמוך במערכות גופו של העובר. נשים רבות צוברות, בממוצע, כשליש קילוגרם משלב זה בכל אחד מהשבועות בטרימסטר השלישי להריון.

בתקופה זו, כמות מי השפיר הגיעה לשיאה. מהשבועות הקרובים ועד לזמן הלידה, ככל שהתינוק ימשיך להתפתח ולגדול, תלך ותפחת כמות מי השפיר, כדי לפנות לעובר מקום ברחם. כתוצאה מירידה בכמות מי השפיר, את תרגישי את תנועות העובר בעוצמה חזקה יותר.

הבטן שלך ממשיכה לגדול ולבלוט, והרחם שלך נמצא כעת כמעט 13 סנטימטר מעל לטבור שלך. גודל ומיקום הרחם מפעיל לחץ על הסרעפת שלך, על מערכת העיכול ועל כלי הדם שלך. מה שעלול לגרום לצרבות ובעיות עיכול. עלייך להקפיד על שתייה מרובה של מים, אכילת ארוחות קטנות לאורך כל שעות היום וצריכת מזונות עם סיבים רבים. הנוזלים יעזרו נגד עצירויות ותופעות לוואי נוספות כמו טחורים. 
יחד עם זאת, גודל ומשקל הבטן שלך גורמים למרכז הכובד של גופך להשתנות וזה גורם לתחושת חוסר בשיווי משקל וביציבות ולכאבים בגב התחתון או בישבן. נסי להרבות במנוחות קצרות והגבהת הרגלים. כמו כן, המנעי מפעילויות המסכנות את שיווי משקלך ועלולות לגרום לנפילות או להחלקות.

בין השבוע ה-30 להריון לבין השבוע ה- 34 להריון, מתבצעת בדיקה בשם הערכת משקל. זוהי בדיקת אולטרסאונד וסקירה זו נועדה להעריך את קצב גדילתו והתפתחותו של העובר ואת מצגו ברחם (האם ראשו התמקם למטה או שהוא במנח עכוז או במנח רוחבי).

בשבוע זה, רוב הנשים כבר מסתובבות עם בטן בולטת למדיי. אם את נושאת תאומים, הרחם שלך הוא כבר בגודל של אישה הנושאת ילד אחד ב-40 שבועות להריון !

 
 
 

אולי יעניין אותך גם