שבוע 34 להריון


השבוע העובר שוקל כ-1.2 ק"ג ואורכו כ-45 סנטימטרים. אם חלילה, תתרחש לידה מוקדמת והוא יוולד עוד השבוע, סיכוייו לשרוד מחוץ לרחם גדולים.

רוב התינוקות נולדים במשקל של 2.5 עד 3.7 ק"ג בממוצע, ורובם יהיו באורך 50 ס"מ.
דרך מעקב גדילה, המתבצע באמצעות האולטרסאונד, ניתן להעריך מה הגובה והמשקל של העובר. הערכת המשקל אינה מדוייקת ועלולות להיות סטיות בתוצאות ההערכה כלפי מעלה ומטה. הערכת המשקל, נעשית על ידי מדידת קוטר ראשו של העובר, היקף ראשו והיקף הבטן, ומדידת אורכי הגפיים. כאמור, זו הערכה בלבד! 

הרחם נמצא כ-14.5 סנטימטר מעל לטבור שלך וחשוב שתדעי, שגודל הבטן לא בהכרח תואם את גודל התינוק. ישנן נשים שהבטן שלהן מאוד קטנה, אך התינוק שיוולד יהיה גדול מאוד, ולהפך- נשים עם בטן מאוד גדולה יולידו תינוק קטן. אל תילחצי מגודל הבטן, שכן היא אינה משקפת דבר על גודלו של העובר.

חלק מן הנשים חוששות, שהתינוק שלהן לא יהיה מסוגל לעבור בתעלת הלידה ולצאת מן הרחם. למרבה המזל, רוב התינוקות לא יתקשו לעבור בתעלת הלידה, גם אם האגן של האם הוא קטן. הרפיון ברצועות התומכות בגופך, שאיפיינו את מהלך ההריון, הן אלו שיאפשרו את תזוזת עצמות האגן שלך לקראת הלידה. בכל מקרה, בשלב הלידה את תהי תחת השגחת מיילדת מנוסה, שתדע לאבחן אם העובר חווה קושי במעבר אל תעלת הלידה ותפעל בהתאם.

בשבועות הקרובים את תחווי התכווצויות בשרירי הרחם הנקראות צירי ברקסטון היקס. התכווצויות אלו הן מעין אימון והכנה של שרירי הרחם לקראת הלידה הקרבה.  

בשלבי הריון מתקדמים, כגון השבוע ה- 34 להריון, את נמצאת בסיכון לרעלת הריון, לכן חשוב להיות ערה לתסמינים המאפיינים, התפתחות או המצאות, של רעלת הריון כגון: כאבי ראש, טשטוש ראייה, עליה חדה במשקל, עליה בלחץ הדם, המצאות חלבון בשתן, בצקות ועוד. רעלת הריון מסכנת חיים ולכן אם את מזהה חלק מהתסמינים גשי מיד לבדיקה.

 
 
 

אולי יעניין אותך גם