שבוע 36 להריון


השבוע, משקל העובר הוא כ- 2.7 קילוגרם ואורכו כ- 48 ס"מ. בשבועות הקרובים ועד הלידה, השינוי העיקרי בעובר, יתבטא בעלייה במשקל גופו.

לקראת הלידה, פלומת שיערו של העובר מתחילה לנשור וכיסוי הוירניקס שעל גופו מתחיל לרדת. השיער והורניקס נשארים במי השפיר אותם העובר בולע והם יצטברו בתוך המעיים של העובר עד ללאחר הלידה. הנוזלים שמצטברים בקיבה נקראים מקוניום והם בעלי גוון ירוק-שחור.
העובר די בשל לקראת החיים מחוץ לרחם ונמצא בשלבי ההתפתחות האחרונים. לכן, אם יוולד בשבוע ה- 36 להריון הוא לא ייחשב לפג, למרות שנולד טרם זמנו.

את נמצאת בשבוע האחרון של החודש השמיני להריונך, ויתכן שבשל התהפכותו של העובר, עם הראש למטה, את מרגישה פחות לחץ על הסרעפת וקצת הוקל לך. יחד עם זאת עולה הסבירות שאת מבלה הרבה בריצות לשירותים, מאחר והרחם מפעיל לחץ על שלפוחית השתן.

ככל שההריון מתקדם, את מרגישה את התכווצויות שרירי הרחם שלך, הנקראים ברקסטון היקס, בתדירות גבוהה. ההתכווצויות נועדו להכין ולאמן את שרירי הרחם שלך לקראת הלידה.
אם את אמורה לעבור ניתוח קיסרי מתוכנן בשבוע ה- 38 להריון, כדאי שתתחילי להכין תיק ללידה עם ציוד ליולדת לתקופת האשפוז שלך, במחלקת יולדות, ולימים הראשונים שלך בבית. כמו כן, מומלץ להכין, מבעוד מועד, ציוד לתינוק שיוולד.

בשבוע ה- 36 להריון, משקלך ממשיך לעלות, זכרי שעלייה במשקל היא חלק בלתי נפרד מהיותך בהריון. זהו לא הזמן המתאים לדיאטות אך חשוב לשמור על כושר. יחד עם זאת, לא מומלץ להתחיל לצרוך קלוריות ריקות מערך תזונתי, הקפידי על תזונה בריאה ושתיית מים בכמות מספקת. בקרוב את תלדי ותוכלי לפעול למען החזרה למשקל שלך מלפני ההריון.  

בשבועות הקרובים, השתדלי לפנות לך זמן להירגע ולנוח. רוב הסיכויים שאת תלדי בקרוב, אם כי לא בדיוק במועד המתוכנן שלך. למעשה, רק כ-5% מהנשים יולדות בתאריך המשוער שלהן.

 
 
 

אולי יעניין אותך גם