שבוע 37 להריון


השבוע ה- 37 להריון הוא השבוע הראשון בחודש התשיעי, העובר שוקל כ- 2.9 קילוגרמים, גובהו כ-50 סנטימטר ומועד הלידה נראה קרוב מתמיד.

התינוק שלך יכול להיוולד בכל רגע. החל מהשבוע ה-37 להריון העובר בשל לחיים מחוץ לרחם ואפילו ראותיו הבשילו לקראת נשימת אויר. בשלב זה, העובר עדיין עסוק בלגדול ברחם שלך ובהעלאת משקל גופו.

את ממשיכה להרגיש כאבים מהתכווצויות שרירי הרחם. יתכן ואילו הם צירי ברקסטון היקס ויתכן כי אלו צירים אמיתיים. אם הם ממושכים, כואבים ובתדיריות גבוהה מהרגיל ומלווים אליהם כאבים המתחילים מהגב התחתון עד הבטן התחתונה, יתכן ואת חווה צירי לידה.
אם תופיעה הפרשה דמית בתחתוניך, סביר להניח שמדובר בפקק הרירי שתפקידו לחסום את צוואר הרחם וברגע שהוא משתחרר – סימן שהלידה קרבה. הפקק יכול להשתחרר ביום הלידה אך גם שבועיים לפני. בכל מקרה, אם את מבחינה בכתמי דם טרי בתחתוניך, גשי מיד להיבדק.
במידה ואת מבחינה ברטיבות קלה או מוגברת בתחתוניך, יתכן שמי השפיר שלך ירדו או ששק ההריון נבקע – פני מיד אל חדר המיון, זה לא סובל דיחוי.

את חשה בבעיטות העובר שלך וחשוב שתהיי ערנית אליהם. במידה ואת שמה לב לשינוי בתדירות התנועות או שחלילה, אינך מרגישה בתנועות העובר, לפרק זמן ארוך יחסית – גשי אל בית החולים, שם תבדקי באמצעות אולטרסאונד או מוניטור, כדי לברר מה מצבו של העובר.

המשיכי לשמור על תזונה בריאה והקפדה על שתיית מים מרובה. כעת את וודאי מלאת התרגשות לקראת הלידה המתקרבת ולקראת המפגש עם התינוק שלך. אם עד השבוע ה- 37 להריון עדיין לא ארזת תיק-לידה, עלייך לעשות זאת עכשיו.

ישנן נשים שנמצאות בסיכון גבוה יותר להידבק בסטרפטוקוקוס B, כולל אלה שיש להם זיהום בדרכי השתן במהלך או בסמוך ללידה, או כאלה שנקרע הקרום שלהן לפני 37 שבועות להריון. הסטרפטוקוקוס מקבוצה B הוא סוג של חיידק/בקטריה שחי בתוך הנרתיק או בסביבתו. במידה ואת חלק מהנשים בסיכון, הרופא יבצע בדיקה של סטרפטוקוקוס מקבוצה B. בדר"כ בקטריות אלו לא יגרמו לסיכונים כלשהם, אלא אם כן את בהריון. כאשר יש לך את סטרפטוקוקוס מקבוצה B בזמן ההריון, יש סיכוי שהתינוק שלך יידבק בבקטריה בזמן הלידה.
למרבה המזל, ניתן להגן על התינוק מפני זיהום. הרופא יבצע תרבית לקבוע האם החיידק נוכח בנרתיקך.  אם הוא נוכח, ככל הנראה, הרופא ירשום לך אנטיביוטיקה, מה שיעזור למזער את הנזק והסיכון, שהזיהום יתפשט לתינוק שלך במהלך הלידה.