שבוע 38 להריון


בשבוע ה- 38 להריון, העובר מוכן ללידה ולכן הגדילה שלו מתמתנת. מערכות גופו מתפקדות היטב. המוח והריאות שלו התפתחו ויאפשרו לו לתפקד מחוץ לרחם בלי קושי. 

אורכו של העובר בשבוע ה-38 להריון הוא כ- 50 ס"מ ומשקלו כ-3 קילוגרמים לערך.
הוא ממשיך לנוע לכיוון צוואר הרחם, ומצב זה עלול להביא ללחץ על שלפוחית השתן שלך, ולכן תחושי צורך גובר בהטלת שתן.
בשבוע ה -38 להריון, הבטן שלך נראית גדולה מתמיד, אם כי היא עשוייה להיות מעט יותר נמוכה מאשר בעבר. העובר שלך גדל ואת תנועותיו אפשר לראות מבעד לבטן, את תבחיני בבליטות באיזורים בהם העובר מתנועע. חשוב שתמשיכי ותעקבי אחרי תנועותיו, ותגשי לבדיקה באם תרגישי שינוי בתדירות ועוצמת התנועות או חלילה לא תרגישי בהן בכלל.

צירים עלולים להופיע בשבוע 38 להריון, הפעם הסבירות שמדובר בצירי ברקסטון היא נמוכה ואלו כנראה צירים אמיתיים, והם יהיו כואבים ותכופים. כאבי הצירים לא יעלמו במנוחה (לעומת צירי ברקסטון בהם המנוחה תורמת להפגת הכאב).
במידה ולא תלדי עד לשבוע ה- 40 להריון, ייחשב המשך ההריון כהריון עודף. במהלך ההריון העודף, תהיי במעקב אחרי גדילת העובר וחיוניות השלייה.

ללידה כדאי להגיע עם תיק לידה שהכנת מראש עם ציוד עבורך לחדר הלידה,לזמן האישפוז במחלקת היולדות ולימים הראשונים בבית. כמו כן, מומלץ לרכוש מראש את הציוד לטיפול בתינוק, שישמש אותך מיד לאחר הלידה.
במידה וזהו לא הריונך הראשון, כדאי להכין את האחים ו/או אחיות לקראת לידתו הקרובה של האח/ אחות החדשים. ואף לקרוא קצת המלצות כיצד להפחית מקנאת האחים כשיוולד התינוק.

אם החלטת להניק, זהו זמן טוב ללרכוש חזיית הנקה וסינר הנקה ולהתחיל להתעניין בנושא. קראי על תנוחות האפשריות בזמן הנקה, על תזונה ועל טיפים שיתרמו להצלחה בהנקה.