אודות הלידה


לאחר 9 חודשים של הריון, הכל מתנקז לרגע אחד, רגע מלא שמחה, אושר, קסם וקצת כאב - הלידה. את ובן זוגך יצרתם חיים שעומדים להגיח לעולם ולשנות את חייכם לתמיד.

זהו, הגיע רגע האמת! בין אם השתמשת בשיטות לזירוז לידה, ובין אם הלידה התפתחה באופן רגיל, הגעת לשלב האחרון של ההריון.
לרוב, הלידה מתרחשת בשליש השלישי והאחרון להריון. לידה עשוייה להתרחש החל מהשבוע ה-36 להריון ויש נשים שיישאו את התינוק שלהן עד לשבוע 40 להריון, ואף לאחר מכן.
ישנן דרכים שונות ללדת. חלק מהיולדות יבחרו ללדת בלידה רגילה עם משככי כאבים, חלק מהנשים ייאלצו ללדת בניתוח קיסרי וחלק מהנשים יבחרו ללדת בלידה טבעית ללא משככי כאבים. 

יש כמה סימנים שמרמזים על הלידה הקרבה-
מאחר וראש העובר מתחיל לרדת לכיוון צוואר הרחם, זה יקל עליך את תחושת הצרבת ותרגישי שאת יכולה לנשום טוב יותר, משום שיש פחות עומס על הסרעפת.
כתוצאה מהפרשת הורמון הפיטוצין, יתחילו התכווצויות של שרירי הרחם.
כאשר מבחינים בהפרשה רירית דמית מהנרתיק זמ מרמז על מועד הלידה שמתקרב.

ללידה ישנם מספר שלבים-

שלב ראשון - בשלב זה, צוואר הרחם שלך מתקצר ומתרחב באיטיות ונפתח בהגרדה עד לפתיחה מלאה. השינויים בצוואר הרחם באים לידי הביטוי בכאבי הצירים, שהם למעשה התכווצויות של שרירי הרחם.
חלק מהנשים עשויות להבחין בהפרשת דם רירית, סביר להניח כי זהו הפקק הרירי של צוואר הרחם, שמתרכך ונפתח כחלק מההכנה ללידה.
שלב זה יכול להימשך מספר שעות, לעיתים מעל מ-14 בלידות ראשונות.

שלב שני - זה השלב הפעיל של הלידה, בו את יולדת את התינוק.
צוואר הרחם שלך יהיה בפתיחה ומחיקה מלאה ובזמן ההתכווצויות תרגישי צורך ללחוץ. בשלב זה, הכרחי שתשתפי פעולה באופן מלא עם הצוות המיילד ותפעלי על פי ההנחיות שלהם לגבי הלחיצות, כדי שלא תגרמי לעצמך נזק בצוואר הרחם.
כשהתינוק יוולד, הוא ינותק מחבל הטבור ובדרך כלל, יניחו אותו עליך כדי לחזק את הקשר בין האם לתינוק.

שלב שלישי - זהו השלב שבו מוציאים את השיליה ובודקים שהיא יצאה בשלמותה. במידה ובוצע בך חתך או נוצר לך קרע בפות, הרופא יתפור את המקום באמצעות חוטים הנמסים מאליהם. בסיום יעבירו אותך לחדר התאוששות ומעקב, למשך שעתיים. לאחר מכן תועברי למחלקת יולדות.