שמירת הריון


כאשר מהלך ההריון מסכן את בריאות האישה או את העובר או שההריון נמצא בסיכון, האשה ההרה תתבקש להיות בשמירת הריון.

כאשר הרופא המטפל קובע, שהאת צריכה להיות בשמירת הריון, זה לרוב אומר שעליך להרבות במנוחה או להיות במנוחה מלאה, ובמקרים מסוימים להיות במצב של שכיבה.
רוב הרופאים ימליצו להמעיט בפעילות וביציאות מהבית, ולזוז מעט בבית כדי לאפשר זרימת דם תקינה ולמנוע היווצרות של קרישי דם כתוצאה מחוסר פעולה.
שמירת הריון היא מצב שיכול להיות מתסכל מאוד עבור האשה ההרה, אך יש לזכור, שמטרת ההנחיות בשמירת ההריון, היא לסייע לאשה להמשיך בהריון עד שבועות מתקדמים בהם העובר בשל וסיכוייו לשרוד גדלים.

שמירת הריון הוא מושג שנולד מתוך תנאים סוציאליים אשר נקבעים ע"י ביטוח לאומי. המדינה מסכימה לתת תשלום לאישה, שמצבה הבריאותי מאלץ אותה לא לעבוד במשך תקופה מסויימת בהריון. 
למעשה שמירת הריון אינה מצב רפואי, אלא מצב שנובע מתוך הריון בסיכון. לרוב, יומלץ על שמירת הריון כאשר יש לאישה ההרה בעיות בריאותיות או סיבוכי הריון כאלה ואחרים, או בשל תנאי עבודה המסכנים אותה או את העובר.

המצבים השכיחים בהם ממליצים על שמירת הריון הינם-
תנאי עבודה לא ראויים לבטיחות האישה ההרה - כמו עבודה פיזית קשה, חשיפה לחומרים מסוכנים. 
בעיות האישה ההרה ללא קשר להריון - בעיות גב חמורות, בעיות לב ועוד...
בעיות הריון כגון צירים מוקדמים, שליית פתח, רעלת הריון, או סיכון ללידה מוקדמת.

במידה והרופא ממליץ על שמירת הריון, בתקופה שבה תימצאי בשמירת הריון, תהיי זכאית לתשלום מהמדינה (ביטוח לאומי), וזאת בתנאי ועבדת והפרשת תשלום לביטוח לאומי, לפחות בחצי השנה האחרונה (מתוך 14 חודשים) שלפני תאריך הפסקת העבודה.

בכל המקרים, הרופא יקבע את מידת חומרת המצב והסכנות הכרוכות בדבר, ואם יש צורך בשמירת הריון. עלייך למלא טפסים לביטוח הלאומי עד שנה משמירת ההריון. בביטוח לאומי ישנה ועדה שבה נוכח גם רופא נשים. הועדה דנה בכל הפרטים והמסמכים שהגשת בהמלצת הרופא שלך. וברוב המקרים, שמירת הריון תאושר ע"י הועדה.