אפידורל


הלידה הינה תהליך מרגש המלווה בלא מעט כאבים. קיימות מספר שיטות לשיכוך הכאבים והשכיחה מביניהם היא אלחוש אפידורלי.

האלחוש האפידורלי מתבצע ע"י הזרקת חומר הרדמה באמצעות מחט לחלל התחתון של עמוד השדרה. חומר ההרדמה חוסם את המעבר של אותות הכאב הנשלחים מחוט השדרה אל הגוף בזמן הצירים והלידה, ובכך מעלה את הסבירות שהלידה תעבור בצורה נוחה ורגועה יותר עבור היולדת.

מאחר והצטבר נסיון רב בהרדמה אפידורלית, גם בלידות וגם בניתוחים אחרים שאינם קשורים ללידות, ורמת הבטיחות שלה גבוהה מאוד (לעומת סיכון הנמדד בשברי אחוזים) רוב היולדות בוחרות בשיטה זו כדי להפחית את כאבי הצירים והלידה.

היתרון של זריקה זו הוא שהשפעתה נמשכת לאורך כל הלידה וקצת לאחריה, אם הלידה נמשכת מעבר לזמן ההשפעה, תמיד ניתן להזריק חומר הרדמה נוסף משום שהמחט נעוצה בגב היולדת עד לסיום הלידה (אל תדאגי, לא תרגישי במחט שנשארה נעוצה בגבך, אפילו לא קצת).

יחד עם זאת, יש לאלחוש האפידורלי גם חסרונות - למרות הנסיון הרב שנצבר, לעיתים מאוד רחוקות המרדים לא מצליח להזריק את החומר למקום הנכון או לחילופין החומר משפיע רק בצד אחד של גוף היולדת.
חיסרון נוסף הוא שימוש באילחוש בשלב מוקדם מידי העלול להאט את קצב התקדמות הלידה, ובמקרים אחרים מתן האלחוש עלול להפחית את יכולתה של היולדת ללחוץ בשלב הלידה הפעילה או לשלוט בשרירים של פלג הגוף התחתון באופן זמני, עד לסיום השפעת ההרדמה.
סיכון נדיר ביותר הוא התפתחות דימום או זיהום באיזור ההזרקה או דליפה של נוזל חוט השדרה (שאינו מסוכן) הגורם לכאבי ראש חזקים החולפים בדרך כלל לאחר מספר ימים ומטופלים על ידי משככי כאבים.

לפני ההרדמה תקבל היולדת עירוי של כליטר נוזלים, על מנת לא לפגוע בלחץ הדם המתערער בעקבות הזריקה. נתינת העירוי נמשכת כ-20 דקות ומרגע קבלת הזריקה ועד להשפעתה חולפות כ-15-20 דקות. 
מרגע מתן הזריקה לא ניתן להתקלח, לגשת לשירותים או לרדת מן המיטה. כמו כן, תהי מחוברת למוניטור לאורך כל זמן הלידה.

באופן כללי, ניתן לומר שבהיעדר סיבה רפואית מוצדקת, קיימת היענות גבוהה בחדרי הלידות למתן האפידורל למעט מקרים שבהם מגיעה אישה בפתיחה מתקדמת וקיים הרושם שהלידה תתפתח תוך זמן קצר מאוד.