רעלת הריון


רעלת הריון, היא סיבוך רפואי המופיע לרוב בטרימסטר השני או השלישי של ההריון, ולמרות השם, אין הכוונה להרעלה. מצב זה נפוץ בכ-6% מכלל ההריונות.

רעלת הריון הוא סיבוך/ תגובה/ מחלה חריגה של הגוף בהריון, והוא כולל עלייה בלחץ הדם, אשר יכולה לגרום לפגיעה באיברים שונים למשל בתפקודי הכבד והכליות.

מלבד יתר לחץ דם, רעלת הריון מאופיינת גם בהופעת חלבון בשתן ובהפרעות תפקוד של מערכות שונות בגוף. המחלה קיבלה את השם "רעלת הריון", כיוון שבעבר חשבו  שהמחלה נגרמת מרעלן שנמצא בגוף.

ישנם סימנים המצביעים על התפתחות רעלת הריון -

בצקות חריגות 
טשטוש ראייה
כאב באזור הכבד והבטן העליונה
אגירת נוזלים המתבטאת בעלייה חריגה במשקל
כאבי ראש חזקים וחריגים
עלייה בלחץ הדם

לחץ דם גבוה יטופל ע"י תרופות להורדת לחץ דם, אך מתן התרופות להורדת לחץ הדם אינו מהווה פתרון לרעלת ההריון - רק לידת התינוק והוצאת השיליה תביא לסיום מצב רעלת ההריון של האישה.

גורמי סיכון לרעלת הריון -

הריון של יותר מעובר אחד
גיל אם נמוך מ-20 או גבוה מ-35
תורשה (אמה של היולדת סבלה אף היא מרעלת הריון)
יתר לחץ דם עוד מלפני הכניסה להריון
הריון ראשון של האם
האם לוקה בסכרת הריונית

רעלת הריון תתרחש לרוב אצל נשים צעירות בהריון הראשון שלהן, ועלולה להופיע החל מהשבוע ה-20 להריון, אך לרוב רעלת הריון מתרחשת בשליש השני או השלישי להריון.

ישנן דרגות לחומרת רעלת ההריון - מרעלת הריון קלה ועד רעלת הריון חמורה. דרגות החומרה תלויות ברמת עליית לחץ הדם בגוף האישה, ברמת החלבון בשתן ובתסמינים נוספים. לכל אחת מהדרגות קיימים טיפולים שונים והם תלויים בשבוע ההריון בו האם נמצאת. 
אם אשה לוקה ברעלת הריון חמורה, היא תאושפז להשגחה ומעקב. כאשר האם נמצאת בשבוע ה-34 להריונה (ומעלה) ובמקביל חלה התדרדרות במצבה או במצבו של העובר, תתקבל החלטה ליילד את העובר באופן מיידי.