הכל על לידה טבעית


בשנים האחרונות, יותר ויותר נשים מעוניינות ללדת את תינוקן בלידה טבעית, המתרחשת ללא התערבות וללא משככי כאבים, וזאת על אף החששות מהכאבים והסיכונים העשויים להתרחש. 

משחר ההיסטוריה נשים ילדו ללא משככי כאבים, בדרך הטבע ובעזרת מיילדות שתמכו והדריכו אותן במהלך הלידה. לידה טבעית, היא לידה אשר מיועדת לנשים בהריון תקין בלבד, היא מתקיימת ללא התערבויות ולרוב לא יינתנו משככי כאבים רגילים (אפידורל למשל), אלא אם כן, האישה מרגישה צורך בכך.

בשיטה זו האמונה הרווחת היא כי במצב לידה רגילה (ללא בעיות כאלה ואחרות) גוף האישה מסוגל להתמודד עם הכאבים ועם הלידה ללא התערבות חיצונית. על הלידה הטבעית להתרחש בסביבה מרגיעה, חמה ועוטפת, ללא התערבות רפואית, כל עוד אין בה צורך, ויש לסמוך על גוף האישה היולדת שיידע בדיוק מה לעשות, למשל מבחינת הלחיצות - בגוף האישה יש רפלקס לחיצות הפועל בזמן הלידה, כך שהיא אמורה להרגיש את הרגע שבו היא צריכה ללחוץ והלחיצה נעשית בצורה כמעט "אוטומטית", הודות לרפלקס.

לידה טיבעית יכולה להתקיים ב-3 מקומות: 
מרכז לידה בבית חולים (לא קיים בכל בתי החולים), חדר לידה בבית החולים, או בלידת בית עם מיילדת אשר עברה הסמכה לכך.

כדי ללדת לידה טבעית על האישה ההרה לעמוד בתנאים מסויימים לדוגמא-
יולדת הנמצאת בהריון תקין שבסיכון נמוך.
יולדת שלא עברה ניתוח קיסרי (לא בהכרח).
יולדת הנושאת עובר אחד, אשר נמצא במצג ראש.
יולדת הנמצאת בשבוע ה-37 עד לשבוע 40 ולכל היותר בשבוע 42 להריון.

במידה והחלטת ללדת לידה טבעית, מומלץ להירשם לקורס הכנה ללידה. זהו קורס מועיל ויעיל, אשר מכין אותך ואת בן זוגך ללידה. ישנם קורסים אשר מכינים ללידה רגילה וגם ללידה טבעית. קראי חומר רלוונטי ואספי מידע על הלידה הטבעית ועל לידה בכלל, על מנת שאת ובן זוגך תהיו רגועים ומוכנים לקראת הרגע הגדול ותדעו בדיוק לקראת מה אתם הולכים.

בחרי את מקום הלידה היטב, כמו כן כדאי לבחור מלווה שיתמוך בך בשעת הלידה כראוי (בן זוג, אמא, בת דודה, חברה). על המלווה לא להלחיץ ולהישאר קר-רוח, לתמוך, להרגיע, לעודד, לעזור, להתאזר בסבלנות, ללטף ולתת עיסוי אם תרגישי צורך. כמו כן למיילדת יש השפעה רבה על מהלך הלידה והצלחת הלידה הטבעית.

משבוע ה- 35 להריון, מומלץ לבצע מידי יום עיסוי פירנאום, עם שמן שקדים. מאחר והעיסוי מגמיש את אזור הפירנאום לקראת צאתו של התינוק, התמדה בעיסוי יכולה להפחתית את הסיכוי שיהיו קרעים במהלך הלידה, 

בזמן הצירים, תרגלי נשימות והרפיית הגוף. אם מתאפשר, מומלץ גם לקבל עיסוי. כמו כן, ניתן לעשות שיאצו או קומפרסים חמים/ קרים, מקלחת, אמבטיה, ג'קוזי (לא בזמן הלידה עצמה), רפלקסולוגיה וכל מה שעשוי להרפות ולהקל. 

יש להימנע מלהשתמש באמצעים לזירוז לידה אם לא קיימת הצדקה רפואית. חשוב לא להילחץ ולצפות מעצמך ללדת מהר.

התכוננית נפשית לקראת הצירים הכואבים, צירי הלידה. אלו לא יהיו צירים מדומים או צירי ברקסטון, אלא צירי לידה חזקים תכופים וכואבים, שלא פגשת קודם לכן. היי מוכנה לקראתם, זכרי שכמו שהכאב מגיע, כך הוא גם עובר,ושלמעשה כאב הצירים מבשר על בואו של התינוק.

בזמן הלידה הטבעית, השתדלי לא לשכב אלא לעמוד, לשבת, לכרוע או לעמוד על הברכיים, זאת על מנת לאפשר לכוח הכבידה לסייע לך בקידום מהלך הלידה.

לידה טבעית קלה ונעימה!