מעקב הריון


ניהול מעקב הריון הוא מומלץ מאוד. בעזרתו מתאפשר זיהוי מוקדם של סיכונים ובעיות ומאפשר לטפל בהם בהקדם. ועל ידי כך, להעלות את הסיכוי שההריון יעבור ויסתיים בשלום.

בדיקות מעקב הריון, לשם מה?

ישנן מספר בדיקות אשר מומלץ לבצע במהלך ההריון. יחד עם זאת, חלק מן הבדיקות יכולות להתבצע באופן פרטי בלבד (כיוון שקופות החולים אינן מממנות אותן). עבור חלק מהבדיקות, הנעשות באופן פרטי, ינתן החזר כספי דרך חברת הביטוח.

לרוב, מעקב הריון אחר נשים אשר נמצאות בסיכון כלשהו, יתבצע בקופות החולים בהשגחה מלאה של הרופאים.

בהמשך, יפורטו הבדיקות אשר מומלץ לבצע בכל שלב של ההריון, אך ישנה המלצה אחת אשר קודמת לכל - במידה ואת מתכננת להכנס להריון, כדאי לעדכן את הרופא שלך, כשלושה חודשים מראש על כוונותייך להרות. זאת משום שישנם וויטמינים, ותוספים כמו חומצה פולית אשר הרופא יכול להמליץ לך לקחת כבר החל משלב התכנון. כמו כן מומלץ לבצע בדיקות סקר גנטיות שנעשות באמצעות בדיקת דם אשר תבדוק נשאות של מחלות גנטיות בקרב בני הזוג. בדיקות אלו מומלצות מאוד ע"י משרד הבריאות ומטרתן לאתר רמת סיכון לפגם גנטי עוד בטרם ההריון עצמו. 

בדיקות מעקב הריון בחודש הראשון להריון:

בדיקת דם והתאמת ויטמינים וחומצות עבורך - כאמור, מומלץ לבצע עוד בשלב התכנון להרות. במידה והנך בהריון ולא ביצעת בדיקות אלו מבעוד מועד, ניתן ומומלץ במיוחד לבצע אותן כבר בחודש הראשון להריון.

בדיקת סוג דם ובדיקת RH.

בדיקות סקר גנטיות מומלצות (מתבצעות על ידי בדיקת דם פשוטה):

סיסטיק פיברוזיס - המחלה פוגעת בעיקר בתפקודי הלבלב והריאות. מדובר במחלה תורשתית, אשר הסובלים ממנה חווים קשיים בעיכול ומחלות קשות בריאות. תוחלת החיים לסובלים מסיסטיק פיברוזיס היא כ-40 שנות חיים בממוצע. הבדיקה תתבצע באישה ההרה ואם היא תמצא נשאית הבדיקה תתבצע גם באביו של התינוק.

תסמונת בלום - המחלה גורמת למשקל נמוך של התינוק בעת הלידה. בהמשך מובילה המחלה לרגישות לחשיפה לשמש, נטייה לפיתוח גידולים סרטניים ועקרות. מומלץ לבצע את הבדיקה במידה שאחד מההורים או שניהם ממוצע אשכנזי (גם אם רק חלקית). הבדיקה תתבצע באישה ההרה ואם היא תמצא נשאית הבדיקה תתבצע גם באביו של התינוק.

תסמונת X שביר - המחלה גורמת לפיגור שכלי. אם ידוע על היסטוריה משפחתית הקשורה בפיגור שכלי ואף בליקויי למידה ואוטיזם, יש ליידע את הרופא. כמו כן, אישה אשר נושאת את הפגם הגנטי יכולה להיות בריאה בעצמה, אך על אף בריאותה ייתכן ותעביר בתורשה את התסמונת לעוברה. הבדיקה תתבצע באישה ההרה ואם היא תמצא נשאית הבדיקה תתבצע גם באביו של התינוק.

טאי זקס - המחלה הגנטית פוגעת באנזים אשר אחראי על פירוק החומרים השומניים בקליפת המוח. המחלה מובילה לאיבוד היכולות המוטוריות באופן הדרגתי אצל התינוק, בערך בגיל שישה חודשים. בסופו של דבר, המחלה עלולה להוביל לעיוורון של התינוק ואף לשיתוק. הבדיקה תתבצע באב ואם הוא ימצא נשא הבדיקה תתבצע גם באישה ההרה.

בדיקות מעקב הריון בחודש השני להריון:

אולטרסאונד - באמצעות אולטרסאונד בשבוע השביעי להריון ניתן, לאמת את קיום ההריון. כמו כן ניתן לשמוע פעימות לב ולראות אם מדובר בעובר אחד או יותר.

ספירת דם - בודקת את רמת טסיות הדם וההמוגלובין בדם. הבדיקה מתבצעת החל מהשבוע השמיני להריון ומומלץ לחזור עליה פעמים נוספות במהלך ההריון.

לחץ דם - מומלץ לבדוק החל מהשבוע השמיני להריון ובכל פגישה עם הרופא במהלך ההריון.

צהבת B - המחלה מובילה לבעיות בכבד. אישה אשר נושאת את הפגם עלולה להוריש אותו לתינוקה.

HIV - המחלה ידועה בשם איידס. המחלה פוגעת במערכת החיסונית של הגוף ובכך אין לגוף יכולת להגן על עצמו מפני מזיקים ומחלות, אפילו מחלות "פשוטות" לכאורה כמו שפעת. הבדיקה מגלה האם אחד מבני הזוג נושא עימו את הנגיף ועלול להוריש אותו לעובר.

בדיקות שתן - בדיקה אחת מתבצעת על מנת לגלות האם קיים זיהום בשתן. בדיקה נוספת בודקת משתנים בשתן (סוכר, חלבון, כדוריות דם אדומות/לבנות ועוד).

בדיקות מעקב הריון בחודש השלישי להריון:

CVS - ידועה גם כ"סיסי שליה". הבדיקה מתבצעת בין השבוע ה-10 להריון לבין השבוע ה-13 להריון. במהלך בדיקת ה-CVS נלקחת דגימה של סיסי השיליה ובודקים אותם לצורכי אבחנה בפגמים ומומים כלשהם. הבדיקה מחליפה את בדיקת מי השפיר, אך יתרונה בכך שהיא מתבצעת בשלבים די מוקדמים של ההריון, ואם מתעוררת בעיה בגינה יש לסיים את ההריון, יהיה ניתן לעשות זאת על ידי גרידה ולא על ידי גרימה של לידה מוקדמת.

בדיקת שקיפות עורפית - בדיקת אולטרסאונד שמבוצעת במטרה לזהות בשלב מוקדם, האם יש סיכוי הסתברותי כי העובר לוקה בתסמונת דאון. בבדיקה מודדים את עובי פס הנוזל שנמצא בין העור והרקמות באיזור העורף של העובר. ניתן לבצע את הבדיקה החל מהשבוע ה-12 להריון ולא יאוחר מהשבוע ה-14 להריון. הבדיקה היא חלק מסקר ביוכימי של הטרימסטר הראשון.

סקר ביוכימי של הטרימסטר הראשון - בשילוב עם בדיקת השקיפות העורפית תבוצע בדיקת דם, כדי להעלות את רמת הדיוק של ההסתברות לתסמונת דאון.

בדיקות מעקב הריון בחודש הרביעי להריון

בדיקת חלבון עוברי - ידועה גם בשם "תבחין משולש" ומתבצעת החל מהשבוע ה-16 להריון ולכל היותר בשבוע ה-20 להריון. מטרתה להעריך את הסיכון לתסמונת דאון או למומים אחרים במערכת העצבים המרכזית של העובר.

סקירת מערכות מוקדמת - מתבצעת בין השבוע ה- 14 להריון לבין השבוע ה- 17 להריון. זוהי בדיקת אולטרסאונד המאפשרת לבדוק את התפתחותן של רוב מערכות גופו של העובר: מערכת העצבים, פנים, שלד, לב, אברי הבטן, גפיים, כפות ידיים ורגליים, תווי פנים ואת אברי המין החיצוניים של העובר. במהלכה של הבדיקה תתבשרו אם יש לכם בן או בת! 

בדיקת מי שפיר - בדיקת מי-שפיר, הינה בדיקת פולשנית, המתבצעת בין השבוע ה-16 להריון לשבוע ה-20 להריון. הבדיקה מאפשרת איתור של הפרעות כרומוזומליות, מחלות גנטיות או הפרעות בסגירת התעלה העצבית של העובר לפני הלידה. 

בדיקות מעקב הריון בחודש החמישי להריון:

סריקת מערכות מורחבת - בחודש שעבר, ביצעת סריקת מערכות מוקדמת. הפעם, תבוצע בדיקה זהה, וזאת כדי לבדוק איברים שהיו קטנים מידי או לא מספיק מפותחים בשבוע בו בוצעה סקירת המערכות המוקדמת. 

בדיקות מעקב הריון בחודש השישי להריון

העמסת סוכר - הבדיקה תתבצע בין השבוע ה-25 להריון לשבוע ה-26 להריון, ומטרתה לאתר נשים הרות הנמצאות בסיכון לחלות בסוכרת הריון. הבדיקה תמדוד את רמת הסוכר בדם כעבור שעה מהרגע שבו תשתי 50 גרם של גלוקוז מהול במים. במקרים בהם התוצאה לא תהיה תקינה תתבצע העמסת סוכר מלאה. בדיקה זו מצריכה צום מהלילה, לאחר שתייה של 100 גרם גלוקוז מהול במים, יקחו ממך שלוש פעמים בדיקות דם, בהפרש של שעה בין אחת לשנייה ולשלישית.

*אם ידוע על סוכרת במשפחה, מדלגים על הבדיקה הראשונה ומבצעים העמסת סוכר מלאה בלבד.

בדיקות מעקב הריון בחודש השביעי להריון:

בשבוע ה-28 להריון ועד השבוע ה-30 להריון יתבצע מעקב אחר קצב גדילתו והתפתחותו של העובר. כמו כן תבוצע ספירת דם. 

ביקורת נוספת, אחר קצב גדילתו והתפתחותו של העובר, תבוצע שוב בשבוע ה-32 להריון.

בדיקות מעקב הריון בחודש השמיני להריון:

בשבוע ה-34 להריון תבוצע ביקורת נוספת הבודקת את קצב גדילתו והתפתחותו של העובר.

כמו כן החל מחודש זה מבצעים בדיקות אולטרסאונד באופן שוטף (בכל 5 ימים בממוצע) בכדי להעריך את משקלו של העובר, את התפתחות הכליות, את התפתחות מוחו ואת מצבו הפיזי באופן כללי. 

בדיקות מעקב הריון בחודש התשיעי להריון:

בחודש התשיעי, בין השבוע ה-40 להריון ועד לשבוע ה-42, האישה ההרה צפויה ללדת. הריון הנמשך מעבר לשבוע ה- 40 להריון נקרא הריון עודף, במהלכו יהיה מעקב אחר משקל ודופק העובר, כמות מי השפיר וחיוניות השיליה.

במידה ובשבוע ה-42 להריון עדיין לא התקיימה לידה, הצוות הרפואי יקבל החלטה להתחיל בתהליך אשר נקרא השראת לידה. השראת לידה פירושה, יצירת מצב של לידה בזמן שבו אין אף סימן ללידה.