לידת תאומים


כבר בשבוע ה-7 להריון, בבדיקת האולטרסאונד, ניתן לזהות יותר משק הריון אחד, משמעות הדבר כי זהו הריון רב עוברים. עד השבוע ה-13 להריון, ניתן יהיה לדעת אם מדובר בתאומים זהים או לא זהים.

המידע האם התאומים שאת נושאת בהריונך הינם זהים או לא זהים, הוא חיוני להמשך מעקב ההריון.

קיימים 3 סוגי תאומים

תאומים לא זהים, הם למעשה תוצאת הפרייה, בו זמנית, של שתי ביציות שונות משני תאי זרע שונים. המטען הגנטי של התאומים הלא זהים, אף הוא אינו זהה.

תאומים זהים, הם תוצאת התחלקותה של הביצית המופרית לשני חלקים או יותר. לפיכך, מטענם הגנטי זהה. תאומים זהים חולקים את אותו מין (לא ייתכנו תאומים זהים שהם עירוב של זכר ונקבה). 

תאומים סיאמיים - אלו הם תאומים זהים הנוצרים מהתחלקות הביצית המופרית. אך בזמן ההפרדה בין שני (או יותר) חלקי הביצית משהו השתבש וההפרדה לא התבצעה באופן שלם, מכאן נוצרים תאומים זהים ומחוברים, תאומים סיאמיים, אשר מחוברים באיבר/ים כלשהו/ם בגופם. למרבה המזל, בימינו קיימים ניתוחים המפרידים בין התאומים ומאפשרים להם לחזור לתפקוד מלא. יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם ביצוע ניתוח מסוג כזה מהווה סכנת חיים עבור התאומים, במידה והם מחוברים באיברים דוגמאת הלב או המוח.

הריון עם תאומים מוגדר כהריון בסיכון ולכן, מעקב הריון אצל נשים אשר הרות עם שני עוברים או יותר, הוא מעקב צמוד וקריטי, מאחר ושיעור הסיבוכים בו גבוה יותר, והוא מוגדר הריון בסיכון. 

ישנם סיבוכים המאפיינים הריון תאומים

לידה מוקדמת - למרות גמישותו ויכולתו של הרחם לגדול ולהשתנות במהלך ההריון, המקום בו מוגבל. על כן, לידת תאומים בדרך כלל, עלולה להתרחש כבר בשבוע ה-36 להריון ואף מוקדם יותר.

מעבר דם בין העוברים - בזמן שהתאומים נמצאים ברחם, עלול להתקיים מצב של מעבר דם בין העוברים. מצב זה נוצר בתאומים, אשר חולקים את אותה השיליה. בעקבות החלוקה של שני התאומים בשיליה אחת, נוצר מצב בו עובר אחד ("התורם") מעביר דם לעובר השני ("הנתרם"). אצל התאום הנתרם עלולות להווצר בצקות וכן עלולה להווצר קריסה של הלב, בעקבות עודף הדם שהתקבל אצלו. העובר התורם לרוב יסבול מאנמיה, בעקבות אובדן הדם המאסיבי.
באופן כללי, שני התאומים סובלים, במידה כזו או אחרת, במצב בו התסמונת הזו מתרחשת, וכתוצאה מכך כנראה שלא ינועו הרבה ברחם.
אם התסמונת מתגלה מוקדם בהריון, יידרש מהאם להיות במנוחה מוחלטת ולהעשיר את התזונה שלה בחלבונים. מנוחה ותזונה נכונה, יסייעו, לרוב, לשנות את המצב בשלב מוקדם שכזה.

תסמונת "התאום הנעלם"- זוהי תסמונת שבה רק אחד משני העוברים שורד ומגיע למעמד הלידה. לעתים נוצר מצב, שבו אחד מן העוברים לא מצליח להתפתח ברחם ולכן הוא נספג בגוף האם. התסמונת הזאת מתרחשת בשלב מוקדם מאוד בהריון ולעתים עוד לפני שמזהים באולטרסאונד הריון מרובה מעוברים.

לידת תאומים היא לידה מעט מסובכת מלידת עובר אחד. במהלך הלידה, לכל עובר יחובר מוניטור בנפרד, ואופן הלידה ייקבע לרוב על פי מצגו של העובר הראשון. כלומר, אם העובר הראשון נמצא במצב של מצג ראש, ניתן ללדת בלידה רגילה. לעומת זאת, אם יימצא במצב של מצג עכוז, יהיה צורך בניתוח קיסרי.