טפשת הריון


בעבר, "טפשת הריון" היתה תופעה שהתייחסו אליה בקלות ראש, בחוסר רצינות ואפילו בשעשוע. היום מסתבר שמדובר בתופעה מדעית המגובה במחקרים.

לא פעם, הנשים ההרות תיארו מצבים שבהם הן עושות פעולות חסרות הגיון (כמו לנסות להנמיך את הטמפרטורה במזגן עם השלט של הטלויזיה, או לנסות לפתוח את האוטו עם המפתח של הבית) וכן מצבים של שיכחה, בלבול ופיזור. לעתים תוארו מצבים בהם קראו את אותו המשפט בספר כמה וכמה פעמים ברצף או הניחו את הטלפון במקרר.
אם את מזדהה עם אחד מהמצבים הכתובים לעיל או מרגישה "שהראש שלך לא במקום", ייתכן ואת עצמך סובלת מתופעת טפשת הריון.

בעבר היו מדברים על התופעה בהומור, אך היום מסתבר כי מדובר בתופעה אמיתית, שנחקרה באופן מדעי. 
המחקרים מצאו מספר סיבות לתופעת טפשת ההריון:
- עלייה בהורמונים האופיינית לתקופת ההריון.
- לחץ של האישה ההרה להמשיך לדאוג שהחיים ימשכו כתיקונם במקביל לתקופת השינויים שהיא חווה בזמן ההריון
  כמו לנהל קריירה, לדאוג לניהול משק הבית, לטפל בילדים נוספים...
- עומס מחשבתי על ההריון והעובר.
- שינה לא מספקת הפוגעת בתפקוד הכללי בכלל ומשפיעה על הריכוז והזיכרון. 

על פי מאמרים ומחקרים חדשים, טפשת הריון נועדה להכין אותך טוב יותר לחיי האימהות. הקשר בין הדברים מתואר בכך שבתקופת ההריון, הקשב שלך מופנה בעיקר למחשבות על ההריון, לדאגה לעובר ולצרכיו, לעיבוד מידע הקשור להריון ולדאגה ולטיפול בתינוק שיוולד. מאחר, ובאופן טבעי למדי, את נמצאת בשלב שבו את קולטת מידע חדש ורב בנוגע להריונך ומפנה את רוב תשומת ליבך לעובר זה סביר שאת פחות קשובה לעניינים אחרים.

אז מהם התסמינים האופיינים לטפשת הריון -
כאמור, התסמינים ברובם כוללים חוסר יכולת לזכור דברים פשוטים כמו מספרי טלפון, היכן הונחו חפצים מסויימים, קושי בלמידת מידע חדש ואף קושי להזכר בנתיב נסיעה למקום מוכר וכדומה. נשים רבות מעידות שלולא היו מכינות רשימות, דברים רבים וחשובים היו נשכחים ממחשבותיהן. 

טפשת הריון יכולה להמשך גם לאחר שהאם ילדה. הטפשת יכולה להמשך אף שנה לאחר הלידה. במצב זה, לא סביר שהתופעה נגרמת מהסיבות המפורטות לעיל. טפשת הריון, אחרי הלידה לרוב נובעת מחרדות ופחדים של האם בנוגע לגידול התינוק וכדומה. מצבים נפשיים כאלו יכולים להוביל בעצמם לבלבול, חוסר ריכוז ושיכחה.