מה מותר ומה אסור בהריון


בזמן ההריון, פעולות מסויימות שנראות לנו שגרתיות ולא מזיקות, עלולות דווקא להתגלות כמזיקות או כלא מומלצות לאישה ההרה. במאמר הבא נפרט מה מותר ומה אסור בהריון.

מרגע כניסתך להריון, עלייך לשים בצד חלק מן הדברים אליהם התרגלת ואף חלק מהתחביבים שלך. זהו הזמן לפתח הרגלים ותחביבים חדשים ולהכיר במגבלותייך כאישה הרה.
כמובן, ששתיית אלכוהול ועישון מכל הסוגים אסור בתכלית האיסור. מדובר בגרימת נזק בלתי הפיך לעובר. אך ישנם עוד הרגלים יומיומיים אשר כדאי שתתני את הדעת עליהם למען העובר וההריון שלך.

מסאז' בהריון - במהלך ההריון, גופך ועורך רגישים יותר ולעתים קיימת נטייה לפתח בצקות. לחיצות חזקות (כמו במסאז') יכולות לכאוב ואף ליצור שטפי דם. באופן כללי, במהלך ההריון אפשר לקבל מסאז', אבל כדאי להבחין שעוצמת העיסוי היא חלשה יותר מהמקובל. כמו כן הקפידי לבחור מעסה שמתמחה בעיסוי נשים הרות.

בעת ביקור בספא למיניהם, מומלץ לוותר על השהות בסאונה. גם בבית כדאי להמנע מאמבט או מקלחת חמים מידי. שהייה במקומות כאלו מובילה להזעת יתר שכידוע עלולה להוביל להתייבשות וכך גם לצירים מוקדמים או צירים מדומים

יש הטוענים, כי פעילות גופנית עלולה לפצוע את האם ולגרום נזק לעובר. זו עובדה לא נכונה. מחקרים רבים הוכיחו, כי כושר ופעילות גופנית מתונים ונכונים, תורמים רבות לגוף האישה, שעובר שינויים הורמונליים בתקופת ההריון. כמו כן ספורט במהלך ההריון יקל עלייך בהשלת המשקל העודף לאחר הלידה. לכן, ניתן ואף רצוי, להמשיך ולבצע פעילות גופנית בזמן ההריון. אך יש להימנע מקפיצות, ניתורים ותנועות חדות. כמו כן, זה הזמן להפסיק את השתתפותך בספורט אתגרי, רכיבת סוסים, סנפלינג, צניחה, צלילה, ריצות מרתון, העלולים להביא לנפילות ופציעות.

בבשר, עוף, דג נא וכן בביצים לא מבושלות, קיימים טפילים אשר במהלך ההריון עלולים לגרום נזק לעובר (מכאן נובע האיסור על אכילת מאכלים כמו סושי) לכן עדיף להמנע מאכילתם במהלך ההריון. ככלל, יש לבשל את האוכל כראוי ולרחוץ את הירקות היטב לפני צריכתם. שמירה על תזונה נכונה בזמן ההריון היא חשובה גם לך וגם לעובר.

קיום יחסי מין במהלך הריון - קיימת סברה כי קיום יחסי מין במהלך ההריון פוגעים בעובר. זהו מידע שגוי לחלוטין. אין שום מניעה לקיים יחסי מין במהלך ההריון.

רחיצה באמבט במהלך הריון - בעבר טענו, כי רחיצה באמבטיה אסורה לנשים בהריון מתוך חשש להמצאות חיידקים שונים. ראשית, מדובר בסברה ישנה, כיום המים מסוננים ונקיים. יחד עם זאת, כמוזכר בתחילת המאמר, מומלץ להמנע ממקלחות ואמבטיות חמות יתר על המידה.

בנוסף להקפדה התנהלות יומיומית תקינה, מומלץ לבצע מעקב הריון.