ספורט בהריון


הריון נמשך כ- 280 יום. במהלך ההריון מומלץ לשמור על כושר גופני תקין, מאחר ופעילות גופנית יכולה להקל עליך במהלך תקופת ההריון ובזמן הלידה.

 

 

כל אישה הרה, כולל נשים שמהלך ההריון שלהם תקין, המעוניינת להתחיל פעילות גופנית בזמן ההריון, צריכה להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל את אישורו. ברוב המקרים, הרופאים מאשרים ותומכים בביצוע פעילות גופנית בזמן ההריון, מכיוון שידוע שפעילות גופנית מקלה על תופעות מסוימות כמו סוכרת ויתר לחץ דם בהריון.

יש מספר יתרונות בולטים לביצוע פעילות גופנית- 

פעילות גופנית משפרת את הכושר הגופני על ידי העלאת סיבולת לב וריאה.
פעילות גופנית משפרת את זרימת הדם ומפחיתה בצקות וכאבים בפרקים וברגליים.
נשים שעוסקות בפעילות גופנית במהלך ההריון, סובלות פחות מכאבי גב, מעצירות ומבעיות עיכול.
משפר את היציבה ושומר על גמישות חוליות הגב.
פעילות גופנית מסייעת לאיזון רמות הסוכר בגוף.
לפעילות גופנית יש השפעה טובה על לחץ הדם.

סוגי הספורט שמומלצים בהריון:

  1. הליכה - הליכה היא האימון המומלץ ביותר לנשים בהריון. קצב ההליכה אמור להיות מתון, כזה שתרגישו את מאמץ ההליכה, הפעילות אמורה להמשך בין 20 - 40 דקות עד שלוש פעמים בשבוע .
  2. שחייה - שחייה היא פעילות מעולה לנשים בהריון, מכיוון שמשקל הגוף לא מורגש במים ולכן לא מופעל לחץ על המפרקים. כמו כן, גם זרימת הדם בגוף משתפרת וחום הגוף אינו עולה, מאחר המים מהווים מנגנון קירור .
  3. פילאטיס - במהלך ההריון שרירי הגב ושרירי רצפת האגן נחלשים, והפילאטיס עוזר לשחרר לחצים מהצוואר ומחגורת הכתפיים וכמו כן עוזר ליציבה זקופה דבר המייצר יותר מקום בחלל הבטן לעובר. בנוסף אימוני הפילאטיס מחזקים את שרירי רצפת האגן הפעילים בזמן הלידה. .

כדי להפיק את המיטב מהפעילות הגופנית, חשוב לשמור על פעילות רצופה ועיקבית. לא להתעמל חודש אחד ואז להפסיק אלא, להתמיד בכל מהלך ההריון על תדירות וסוג הפעילות .
כמו כן, יש להוסיף לתפריט קלוריות בהתאם לפעילות בה את עוסקת. המנעי ככל האפשר ממזון מעובד וממתקים שאינם מספקים אנרגיה. העשירי את תזונתך בהרבה פירות וירקות והקפידי על שתיית מים בכמות מספקת.

כמובן שיש להפסיק כל פעילות גופנית ברגע שמרגישים דימום, התכווציות או שינוי בהרגשה הכללית.