תנוחת העובר ברחם


תנוחת העובר מוגדרת על ידי מנח עובר ומצג עובר. יש חשיבות לתנוחת העובר ברחם לתהליך הלידה, על פיה הרופא יעריך, אם העובר יוכל לעבור בקלות מהרחם לתעלת הלידה. 

תנוחת העובר, המיטבית והשכיחה ביותר לקראת הלידה, היא שהתינוק נמצא במצב מנח אורכי ובמצג ראש, זאת אומרת שהתינוק במצב "עמידה " בתוך הרחם, ובנוסף ראשו של העובר נמצא כלפי תעלת הלידה כלומר התינוק "עומד ראש" בתוך הרחם. 

בחודשי ההריון  המוקדמים, העובר משנה אין ספור פעמים את תנוחתו ברחם. במהלך הטרימסטר השלישי להריון, כ- 97% מהעוברים יהיו במצג ראש וישארו במצג זה עד הלידה עצמה, מהסיבה שעם התקדמות ההריון, גדל ראש העובר, במקביל המקום ברחם קטן וקשה לו להתהפך. אם עד לשבוע ה- 37 להריון, העובר עדיין לא התהפך ולא התמקם במצג ראש, פוחתים הסיכויים שהוא ישנה את מצגו. יחד עם זאת, היו מקרים מועטים, בהם העובר התהפך כמה ימים לפני הלידה ואפילו בשבוע ה- 40 להריון.

במצג עכוז, העובר נמצא בפתחו של האגן, כאשר עכוזו או רגליו מופנים החוצה, ולא ראשו. כאשר התינוק נמצא במצג עכוז, ניתן לבחור לבצע היפוך בתוך הרחם שנעשה על ידי רופא. במידה וההיפוך לא יצליח יתבצע ניתוח קיסרי. נשים שיבחרו להימנע מהיפוך חיצוני, יעברו ניתוח קיסרי, מכיוון שבלידת עובר בתנוחת מצג עכוז, יש אחוז גבוה יותר לסיבוכים. יחד עם זאת, לידת עכוז אינה נוחה בעבור היולדת וגם עבור הרופא המיילד.
אם הרופאים יקבלו החלטה שניתן ליילד לידה וגינלית במצג עכוז, הלידה לא תתבצע על ידי מיילדת, אלא על ידי צוות של רופאים שמתמחה בכך, אשר ימדדו את קוטר גופו של העובר, עוד בהיותו ברחם, ואת אגן האם, ויוכלו לשער אם האם תוכל ללדת לידה וגינלית. כמו כן, דופק לבו של העובר ינוטר לכל אורך הלידה בכדי להבטיח שהעובר לא במצוקה. אם במהלך לידת העכוז, העובר יגלה מצוקה, היולדת תועבר באופן מידי לביצוע נתוח קיסרי כדי להבטיח את בריאותה ובריאות התינוק.