סוכרת הריון


סוכרת הריון היא תופעה שכיחה שנוצרת במהלך ההריון, כאשר הגוף מפתח התנגדות להורמון האינסולין. ההתנגדות של הגוף מתבטאת בד"כ ברמות גבוהות של סוכר בדם האם.

סוכרת הריון היא תופעה שנוגעת ב3-5% מכלל הנשים ההרות בארץ ישראל.
סוכרת הריון עלולה להוות סכנה לאם ולעובר אם היא אינה מטופלת כראוי. ולכן, בין השבוע ה-24 לשבוע ה-28, כחלק ממעקב הריון שגרתי, מבצעת האישה ההרה בדיקה שנקראת העמסת סוכר, מטרת הבדיקה היא לבדוק את רמות הסוכר בדם לאחר שתייה של 50 גרם תמיסת גלוקוז מהולה במים.

הגורמים העיקריים לסוכרת הריון מצויים במצב הגופני והבריאותי שבו נמצאת האישה. אישה שסובלת מעודף משקל, גיל מבוגר, שומנים בדם,חוסר בפעילות גופנית, היסטוריה משפחתית של סוכרת, כל הגורמים הללו עלולים להוביל לכך שהאישה ההרה תחלה בסוכרת הריון.

כאשר קיימת רמה גבוהה של סוכר בדם האם, תעבור כמות סוכר גבוהה מן השיליה לעובר. גוף העובר ייצר הורמון אינסולין בכדי לנסות להוריד את רמות הסוכר בדם, והורמון זה יגרום לגדילתו של העובר בקצב מואץ ( עוברים לאימהות סוכרתיות הן בד"כ גדולים מהמקובל 4-5 ק"ג).

בסוכרת הריון ישנם סיכונים לעובר ואף לאם-

אחד הסיכונים העיקריים בסוכרת הריון הוא גודל העובר, לילודים בגודל כזה יש סיכון מוגבר לסיבוכים בלידה ולעיתים לא ניתן ליילד אותם בלידה ווגינאלית.

פרע כתפיים- בגלל שהעובר סובל מעודף משקל, שבדרך כלל מתרכז באזור הכתפיים, יש סיכוי שהכתפיים לא יצליחו לעבור בתעלת הלידה, מצב זה יוגדר כמצב חירום בלידה.

קשיי נשימה - עוברים לאימהות סוכרתיות אינם מגיעים לבשלות ריאות כמו עובר רגיל, לכן בלידה מוקדמת עלולה להיווצר מצוקה נשימתית חמורה אצל הילוד.

ריבוי מי שפיר- עודף מי שפיר עלול לגרום ללידה מוקדמת שעלולה להוות סיכון הן לעובר והן לאם.

לידה בסיכון גבוה - בשל גודלו של העובר יש סיכון גבוה ללידת מכשירים, ניתוח קיסרי, קרעים בנרתיק ודימום.

רעלת הריון - נשים הסובלות מסוכרת הריון נמצאות בסיכון מוגבר לחלות ברעלת הריון המתבטאת בעליית לחץ, בצקות וחלבון בשתן.

השמנת יתר- רוב הנשים הסוכרתיות משמינות מעל הרצוי במהלך ההריון אם הן לא נשמעות להוראות הרופא ומסגלות אורח חיים בריא.

כאשר האישה מאובחנת כחולת סוכרת הריון, הרופא בדרך כלל, ימליץ על אכילה נכונה ולעיתים ישלח לדיאטנית שתרכיב דיאטה מיוחדת עבור האישה ההרה. כמו כן, רוב הרופאים ממליצים לעשות פעילות גופנית. דברים אלו מסייעים לאזן את רמות הסוכר בדם באופן טבעי. כאשר המצב אינו מתאזן, ישנן נשים שיצטרכו להזריק אינסולין במהלך ההריון.

כמו כן, הרופא ידריך את האם כיצד לבצע מעקב יומי של רמות הסוכר בדם. האם תצטרך להיות במעקב עוברי בכדי לבדוק שתנועות העובר תקינות, שניטור לב העובר תקין ומעקב אחר הגדילה. 

לאחר הלידה ידרשו נשים שחלו בסוכרת הריון לעבור מעקב שנתי אחר רמות הסוכר בדם, מכיוון שהן נמצאות ברמת סיכון גבוהה ועלולות לפתח סוכרת. על האם לדווח לרופא הילדים שהיא סבלה מסוכרת הריון, כדי שהרופא יוכל לוודא שהתינוק אינו סובל מרמות סוכר נמוכות בדם או השמנת יתר לאחר הלידה.