אבחון הביוץ


אבחון הביוץ חשוב מאוד לכל מי שמנסה להרות, מקובל לחשוב שהביוץ מתרחש 14 יום לפני המחזור החודשי, אבל כאשר המחזור אינו סדיר תאריך הביוץ משתנה.

כל אישה מתחילה לבייץ בתחילת גיל ההתבגרות, הביוץ מתרחש בדרך כלל 14-15 יום, מהיום הראשון של הווסת. כאשר הביצית אינה מופרית תוך 24 שעות מיום הביוץ, היא תתמוסס ותיפלט מהגוף יחד עם התפרקות רירית הרחם העבה, המאפשרת קליטת הריון, כאשר הרירית מתפרקת מקבלת האישה את המחזור החודשי שלה.

ישנן כמה דרכים לאבחן את רגעי הביוץ, לפניך מספר שיטות נפוצות-

מדידת חום הגוף
ניתן לנסות ולהבחין בימי הביוץ על ידי מעקב אחר שינויים בטמפרטורת הגוף, ברגע היקיצה בבוקר. כאשר האישה מבייצת, חום גופה עולה בכחצי מעלה ולא ניתן להרגיש זאת אלא, על ידי מדידת חום הגוף באמצעות מדחום, על בסיס יומיומי. שיטה זו הינה זולה ופשוטה, אך יעילותה אינה מדוייקת. מכיוון, שיש נשים שאין קשר בין חום גופן לימי הביוץ. 

שינויים בריר צוואר הרחם
שיטה זו מתבססת על מעקב אחר השינויים שחלים בהפרשות מצוואר הרחם, לאורך ימי החודש. כאשר האישה מבייצת, צוואר הרחם מפריש הפרשה רירית צלולה, חלקלקה ובעלת צמיגות נמוכה. תכונות אלו מאפשרת לזרע לחדור לרחם בהצלחה. אם האישה מזהה את השינויים הללו היא תוכל לדעת מתי מתרחש הביוץ, בדיקת זו היא יעילה.

ערכה ביתית לזיהוי ביוץ
ישנן ערכות רבות הנמכרות בכל בית מרקחת ואינן מצריכות מרשם רופא. הבדיקה מכילה מקלונים לזיהוי הורמון (LH) שגורם לביוץ. כאשר מועד הביוץ של האישה מתקרב, עליה לבדוק כל יום את השתן בעזרת המקלונים. כאשר מופיע הקו שמסמן את הפרשת ההורמון בגוף ניתן להניח שהביוץ יתרחש כעבור 24 שעות. החיסרון בשיטה זו, הוא העלות של הבדיקות והטרחה לבדוק דגימות שתן בכל בוקר.

חשוב לזכור, כי אצל כל אישה התהליך הוא שונה וישנן נשים שמבייצות אפילו פעמיים במהלך חודש אחד, הביוץ תלוי בגורמים שונים אצל כל אישה. במידה והינך מנסה להיכנס להריון חשוב שתדעי מתי מתרחש הביוץ בגופך.

 
 
 

אולי יעניין אותך גם