בדיקות דם - ערכי נורמה


בתחילת ההריון ובמהלכו, תתבקשי על ידי הרופאים, לבצע בדיקות דם. מטרת הבדיקות היא ללמוד ולשמור על מצב בריאותה של האישה ההרה, ושל העובר.

ערכי הנורמה שמתקבלים בבדיקות דם של אישה בהריון הם בדרך כלל, חורגים מערכי נורמה של אדם רגיל. אך אין צורך לדאוג, אין זה אומר שהבדיקה אינה תקינה.

לפניך רשימה הכוללת הסבר ופירוט על הערכים הנמדדים בבדיקת הדם ורלוונטים להריון - 

המוגולבין 
בבדיקת הדם הרופא בודק את רמת ההמוגלובין, בכדי לדעת אם האישה היא אנמית וכיצד לטפל באנמיה במהלך ההריון. הערך הנורמלי של ההמוגלובין הוא 12 - 16, אבל בהריון גם ערכים של 11.5 - 12 מקובלים על הרופאים.

סוג דם 
בדיקה זו תתבצע מרגע שהאישה יודעת על הריונה. הבדיקה נועדה לבדוק את סוג דמה של האם. 

RH
RH הוא מרכיב חלבוני המצוי על כדוריות הדם האדומות. אדם יכול להיות בעל RH חיובי או שלילי. בדיקת ה RH נעשית בעיקר בכדי לדעת אם לאם ולעובר יש אותו RH. כאשר לאם יש RH שלילי ולעובר RH חיובי, עלולה להתעורר בעיה ברגע המגע בין דם האם לדם העובר, למשל, בזמן הלידה, הפלה, בדיקת מי שפיר, בדיקת סיסי שליה ודימום. הבדיקה מאפשרת לצוות המטפל לדעת כיצד להגיב ולהיערך למקרים אלו, כדי לשמור על בריאות העובר והאם.

WBC , כדוריות דם לבנות
לרוב, זיהום בגוף, יבוא לידי ביטוי, על ידי עלייה של כדוריות לבנות בגוף. אך כאשר הערכים הם נמוכים מהנורמה, זה יכול להעיד על כשל במערכת החיסונית. לכן, הרופא יבדוק את ערך הכדוריות בכדי לדעת אם יש כשל במערכת החיסונית או זיהום ויבחר כיצד לטפל באישה ההרה. הערך הנורמלי של כדוריות דם לבנות הוא 4300 - 10800.

תפקוד בלוטת התריס
חשוב לבדוק את תפקודה של בלוטת התריס במהלך ההריון. להורמוני בלוטת התריס של האם יש חלק גדול בהתפתחות מוחו של העובר, בייחוד בחלקו הראשון של ההריון. לרוב, בתחילת ההריון, הגוף מגביר את פעילותה של בלוטת התריס. במידה, ולא נצפית עלייה בפעילות בלוטת התריס אצל אישה הרה, עליה להיות במעקב הריון קפדני ולקבל טיפול לפי הצורך. הערכים הנורמליים בבדיקה 0.40 - 4.20.

hCG, חלבון עוברי 
לרוב מבצעים את הבדיקה בשבוע ה17 להריון. מטרת הבדיקה היא להעריך מהי רמת הסיכון לתסמונת דאון או מומים במערכת העצבים המרכזית של העובר. אישה שבדיקת החלבון העוברי שלה אינה תקינה תופנה, בדרך כלל, לבדיקת מי שפיר.

GTT , העמסת סוכר 
בדיקה זו מתבצעת בשבוע ה-24 להריון. במהלך הבדיקה, האישה ההרה תשתה 50 גרם גלוקוז מהול במים,  ולאחר פרק זמן ימדוד הרופא את רמת הגלוקוז בדמה. כאשר רמת הגלוקוז היא 140 ומעלה, מומלץ לבצע בדיקה העמסת סוכר נוספת, בה תתבקש האשה לשתות 100 גרם גלוקוז מהול במים, בכדי לשלול סוכרת הריון.

חשוב לציין, שרק הרופא יתן לך תשובות, מתוך היכרות עימך, על מצבך הרפואי, ואין להסתמך על מאמר זה כתחליף להתייעצות רופא.

 
 
 

אולי יעניין אותך גם