בעיות ראייה במהלך ההריון


ידוע כי ההריון המתפתח מחולל שינויים רבים בגופך. את תעלי במשקל, וכנראה גם תחליפי מלתחה, מידת הנעליים שלך כנראה תגדל במידה, ההעדפות שלך והחשקים שלך ישתנו, מראה השיער שלך ישתפר פלאים ועוד מגוון שינויים לטוב או לפחות טוב. אם את קצרת רואי, כנראה שגם מספר המשקפיים שלך ישתנה לתקופה הקרובה.. איך מתמודדים?

 

ירידה באיכות הראייה בהריון - כל הסיבות:

ההריון גורם לשינויים רבים, השינויים ההורמונאלים והביוכימיים המתחוללים בגופך משתלטים על כל חלקה טובה וכך גם על עדשת העין והקרנית.  השינויים חלים בעיקר על מרכיבות משקפיים ועדשות מגע לראייה מרחוק, ובעיקר לקראת סוף ההריון. אם לפתע את מגלה כי חלה ירידה בראייה, ככל הנראה זו תהיה ירידה קלה של כחצי מספר עד מספר בלבד. אך אל תמהרי להחליף משקפיים. פני לרופא עיניים מקצועי שידריך אותך וינחה אותך על התמודדות עם השינוי.

לאחר הלידה, השינויים ההורמונאליים מתייצבים ברב המקרים ומסתדרים מעצמם. לכן, מומלץ לבצע בדיקת ראייה חוזרת לאחר הלידה. אם הנך מרכיבה עדשות מגע, מכאן שההנחייה שונה לגמרי לגבייך. השינויים ההורמונאליים עשויים ליצור שינוי בעובי העדשה, ברגישות הקרנית, בתחושות יובש וגרד העשויים לגרום לתחושת גוף זר בהרכבת עדשות המגע. אם את חשה שינוי ואי נוחות בהרכבת עדשות מגע,  מומלץ להימנע מהן בתקופה זו על מנת למנוע פגיעה בלתי הפיכה. 

שינויים בראייה הדורשים התייחסות מיוחדת ובדיקה אצל רופא עיניים:

השינויים בתקופת ההריון עשויים לבלבל אותך, ואת עשויה להקל ראש בשינויים המרגישים לך קלים ולא דורשים התייחסות מיוחדת. מומלץ מאוד לעקוב אחרי כל שינוי. טיפול מוקדם עשוי להקל משמעותית באופן הטיפול ובזמן הטיפול הנדרש. יש להתייעץ עם רופא שאת סומכת עליו על כל שינוי או חשש. 

קיימות גם תופעות לוואי הדורשות התייחסות מיוחדת. אם את סובלת מטשטוש בראייה, תחושת לחץ על העיניים, הבזקים וניצוצות בעיניים, כתמים שחורים וכדומה יש להבדק במיידי על מנת לשלול אפשרות לרעלת הריון. הנתונים מראים על שינויים בראייה בכ- 15% מהנשים ההרות קצרות הרואי. שינויים אלו עשויים להישאר קבע, אך גם עשויים לחזור לקדמותם. לכן, מומלץ לשמור על זוג המשקפיים הישן בשאיפה לחזור להשתמש בו אחרי הלידה. 

ומה יקרה בהריון הבא?

תקופת ההריון הנוכחית היא בעלת אופי ושינויים משל עצמה. היא אינה דומה להריון הקודם אם היה או להריון הבא. כך גם השינויים בראייה. ייתכן ובהריון הבא, השינויים בראייה יהיו קלים יותר או חמורים יותר, לכן ההמלצה היא לרכוש עדשות חד פעמיות או משקפיים זולות יחסית לתקופה הקרובה. 

כמובן שאין לרכוש משקפיים או עדשות במשספר שונה על דעת עצמך. יש להיבדק ע"י אופטימטריסט מוסמך. 

ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר בתקופת ההריון:

כמו כל התערבות כירורגית וניתוחים, חשוב לדעת כי אין לבצע ניתוחי לייזר להסרת משפקיים במהלך ההריון. ההורמונים המשנים את הגוף במהלך ההריון, משנים גם את צורת הקרנית ואת עוביה. התוצאות לא יהיו מדויקות ויורידו משמעותית את אחוזי ההצלחה של הניתוח ואף לסבך את ההחלמה. ההמלצה היא לעבור בדיקת עיניים נוספת כחצי שנה לאחר הלידה. לאחר תקופה זו ניתן לדעת בוודאות מהו המצב הקבוע הקיים. כדאי לדעת כי חברות או רופאים היאשרו לך ביצוע הסרת משקפיים בלייזר במהלך ההריון, הם ככל הנראה חאפרים או נוכלים אשר לא הוסמכו לרפואת עיניים והם עלולים לגרום לך לנזק.